המגפה מתפשטת: משרד הבריאות עדכן אמש (שבת) כי לראשונה מאז ה-18.1.22, מקדם ההדבקה בקורונה חצה את רף ה-1, ועומד כעת על 1.02. המשמעות: המגפה חזרה למצב התפשטות. 

על פי עדכון הנתונים באתר משרד הבריאות, כ- 7,081 ישראלים אובחנו אתמול חיוביים לנגיף, ואחוז הבדיקות החיוביות עומד על 15.96%. מצבם של כ-326 חולים מוגדר קשה, מתוכם 133 מונשמים. 10,419 ישראלים נפטרו מהקורונה מאז פרוץ המפה. 

 

 

 

הפרופ' ערן סגל ממכון ויצמן אמר לדנה ויס ב"חדשות סוף השבוע": "פעם ראשונה שבימים האחרונים אנחנו רואים יותר מאומתים מבשבוע שעבר. אנחנו בעצם עוברים לעלייה ואיזושהי התפשטות מבחינת המאומתים, ויכול להיות שזה מה שנראה. רואים את זה בכמה מדינות באירופה" ציין פרופסור סגל. הוא הוסיף כי מדובר כרגע בוריאנט B.A2, שהוא וריאנט אחר של האומיקרון, "ויש אפשרות שהוא יתפרץ" לדבריו. 

"אנחנו בשגרה מלאה ואולי גם מקפידים פחות, צריך לומר שהווארינט הזה אלים באותה מידה כמו האומיקרון, כלומר פחות מהוואריאנטים המקוריים והדלתא. וגם - שבאומיקרון נדבקו כנראה להערכתי חצי מהאוכלוסיה במדינה. אנחנו יודעים שהסיכוי של אדם שנדבק באומיקרון להידבק ב- B.A2 הוא קיים אבל קטן. ולכן - מהשיקלול של כל הדברים האלה אני מעריך שגם אם נראה עליה ואיזשהו גל - הוא לא יהיה במימדים של גל האומיקרון". עוד הוסיף סגל כי להערכתו "הסיכוי של מי שנדבק בקורונה דומה ואולי אפילו קטן מהסיכוי למות משפעת"

 

נפתלי בנט (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
החליט על צעדי מנע. רה"מ בנט | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

רה"מ בנט ערך ביום רביעי האחרון דיון מיוחד עם שר הבריאות הורוביץ ובכירי משרדו, בסיומו הוחלט על כמה צעדי מנע: המשך חובת עטיית המסכות ובחינה מחדש לקראת פסח, המשך פעילות "מגן אבות", וידוא מלאי החיסונים והתרופות כהכנה לאפשרות של זן קורונה קשה, האצת פריסת מסנני האוויר בכיתות והמשך מאמץ ההסברה לעידוד הציבור להתחסן באופן מלא.