פרסום ראשון: פרויקטור הקורונה, פרופ' סלמן זרקא, ביקש היום (שני) לדחות את מתווה "בודקים ולומדים", לפטור מבידוד בבתי הספר – ונדחה על ידי ראש הממשלה. הפרויקטור הבהיר כי עדיף לחכות לירידה בנתוני התחלואה לפני יישום המתווה. שר הבריאות ניצן הורוביץ התריע כי מחלקות טיפול נמרץ מגיעות לסף היכולת, והבהיר כי יש לתגבר ולהוסיף מיטות.

בדיון שנערך בהשתתפות ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הבריאות ניצן הורוביץ, בכירי משרד הבריאות, נציגי פיקוד העורף וגורמים נוספים, ביקש פרופ' זרקא לדחות את מתווה הפטור מבידוד, שאמור להיכנס לתוקף ביום חמישי הקרוב.

פרופ' זרקא: "יש עשרת אלפים אנשי רפואה שחולים, כמות המאושפזים הולכים וגדלים גם אם הם קלים אבל כל חולה צריך מיטה".   

שר הבריאות הורביץ: "אנחנו מגיעים לסף היכולת במחלקות לטיפול נמרץ". 

פרופ' אש: "זו ההשקעה הכי טובה שהמדינה יכולה לעשות לטובת מערכת הבריאות. זה היה צריך להיעשות מזמן, וטוב שייעשה עכשיו". 

פרופ' זרקא: "אני רוצה שנשקול שוב את הנושא של החינוך – אני רוצה לדחות את הפטור מבידוד (במערכת החינוך) לאחר שתהיה ירידה בתחלואה". 

רה"מ בנט: "אני לא רואה לנכון לשנות את זה כרגע".

במסגרת המתווה שייכנס לתוקף החל מיום חמישי הקרוב, כל ילדי ישראל מגיל 3 ועד גיל 18 ייבדקו בבדיקות עצמיות בבית, פעם ביום ראשון בבוקר ופעם ביום רביעי בבוקר. אם הילד נמצא שלילי – הוא יוצא לבית הספר. אם הוא מאומת הוא נשאר בבית עד להחלמה. כך, פעמיים בשבוע, כלל ילדי ישראל ייבדקו, והלימודים יתקיימו כרגיל.

במשרד הבריאות הדגישו כי תלמידים עם תסמינים נדרשים שלא להגיע ללימודים ולהיבדק בבדיקת אנטיגן ביתית. "כבר דאגנו להעביר שלוש בדיקות חינם לכל תלמיד בישראל, ובימים הקרובים נדאג להעביר עוד עשרות מיליוני ערכות בדיקה נוספות להורים", אמר בנט בהצגת המתווה. "המדינה הולכת לקראת ההורים והילדים, שזקוקים למסגרת ולשגרה".