דאגה במשרד הבריאות: לאחר שהתקבלה ההחלטה לבטל את בידודי הילדים שנחשפו לחולים מאומתים, בקופות החולים מדווחים על ירידה משמעותית במספר הילדים שמגיעים להתחסן נגד קורונה.

ההחלטה לביטול הבידודים תיכנס לתוקף ביום חמישי הקרוב, אך כבר מרגע שהיא פורסמה לציבור - בקופות החולים רואים שיש ירידה במספר המתחסנים.

בשבוע שקדם לקבלת ההחלטה, בין התאריכים 15-11 בינואר, בקופת החולים מכבי חיסנו 72,950 ילדים. לעומת זאת, בשבוע האחרון 18-22 בינואר, ישנה ירידה של 70% במספר המתחסנים – רק 22,114 ילדים שהגיעו להתחסן.

גם בקופת החולים לאומית ניתן להבחין בירידה. ביום שישי (14 בינואר), קודם שהתקבלה ההחלטה, התחסנו 1,700 איש, ובשישי האחרון (21 בינואר) התחסנו 570 בלבד.

"אני מוטרד משחיקת מעמדו של החיסון באומיקרון", אמר פרויקטור הקורונה פרופ' סלמאן זרקא בדיונים פנימיים במשרד הבריאות. "עד עכשיו בדלתא אמרנו לציבור – כשאתה מתחסן אתה גם לא נדבק, וגם לא מפתח מחלה קשה. עכשיו באומיקרון אנחנו בבעיה".

פרופ' זרקא המשיך: "אומנם לחיסון יש 75% הגנה מפני מחלה קשה באומיקרון, ולכן עדיין חשוב מאוד להתחסן, אבל היעילות שלו נגד הדבקה היא 30% בלבד. ועם נתון כאלה, כשהתו הירוק עומד להתבטל בקרוב, אנחנו בעצם עוברים למצב כמו בשפעת: אנחנו אומרים לאנשים - תתחסנו רק בשביל להגן על עצמכם, אין לכם רווחים אחרים. וזה אחרי שהרגלנו את הציבור במשך שנה שזה לא רק שיש הגנה, אלא יש עוד רווחים. עכשיו אנחנו נצטרך לגמול את הציבור מההטבות של החיסונים, כמו שאנחנו עכשיו גומלים את הציבור מה-PCR ואומרים לו אנטיגן מספיק".