הגל החמישי כאן, ולאחר שנמצא כי יעילות חלק מבדיקות האנטיגן נמוכה – משרד הבריאות אישר אתמול (רביעי) את המשך השימוש בכל סוגי הבדיקות, אחרי שחלקן נבדקו שוב. השבוע פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" שבדוח הראשוני של המעבדה המרכזית לנגיפים, נמצאו פערים של ממש בין ערכות הבדיקות המהירות. בין השאר, בחלק מהבדיקות נמצאו פערים ברגישות, פי עשרה פחות לעומת בדיקות אחרות.

בדיקת אנטיגן ביתית (צילום: 123rf)
בדיקת אנטיגן ביתית | צילום: 123rf

בעקבות הפערים, החליטו במשרד הבריאות לשלוח ל"בדיקת מעבדה מורחבת" את הבדיקות של החברות BD ו-SD, בדיקות של 2 חברות שונות שכללו פער גדול ברגישות לעומת הבדיקות אחרות. אמש הגיעו התוצאות הראשוניות של המעבדה ונמצא כי עדיין יש פערים בין סוגי הבדיקות השונים, אך הם הצטמצמו בבדיקה המורחבת לעומת הבדיקה הראשונית.

לגבי הבדיקה של חברת BD נמצא שהפער בין הבדיקות האחרות עדיין קיים אך קטן יותר מכפי שנמצא בהתחלה, וכרגע מוגדר בטווח הנורמה. לגבי הבדיקה של החברה SD עדיין לא התקבלה תוצאת המעבדה.

אחד הדברים שלפי הערכות העלו את הדיוק של כל הבדיקות, זו שיטת הדגימה החדשה שעליה ממליצים במשרד הבריאות: בדיקה שתיעשה רק שלושה ימים לאחר מגע עם מאומת, ובה המטוש ידגום קודם את הגרון ורק לאחר מכן את האף. בעקבות התוצאות החדשות, במשרד הבריאות החליטו להמשיך את השימוש בבדיקות הללו כרגיל, עם יציאה מנקודת הנחה שהן מזהות את וריאנט אומיקרון.