נפרדים מגל האומיקרון: מחר יפוג תוקפן של מרבית הגבלות הקורונה שעוד נותרו עד עתה. מלבד החובה לעטות מסכות במקומות סגורים, עם תחילת חודש מרץ, יחזרו החיים בישראל למסלול שקדם למגפה.   וריאנט אומיקרון זוהה בארץ לראשונה בסוף נובמבר, והחל את הגל החמישי ששבר שיאי הדבקה ותחלואה קשה. למרות שהאומיקרון הוגדר כווריאנט הגורם למחלה קלה יותר אצל מרבית הנדבקים, קצב ההתפשטות המהיר גרם לכך שבסופו של דבר גם שיעור המאושפזים במחלקות הקורונה זינק. 

 

אלו הם שיאי גל האומיקרון: מספר המאומתים היומי הרקיע שחקים בשלושת החודשים האחרונים. לקראת סוף חודש ינואר הגיעו המספרים לשיא המגפה בישראל עם יותר מ-85 אלף חיוביים ביממה אחת. ההדבקה ההמונית נתנה את אותותיה גם על מחלקות הקורונה: ב-6 בפברואר נרשם, בעקבות התפשטות הווריאנט, שיא חדש למאושפזים במצב קשה - 1,242 מטופלים ביממה. 1 מכל 5 נפטרים מקורונה בישראל מת בזמן גל האומיקרון. עד היום נפטרו כ1,950 ישראלים שנמצאו חיוביים לקורונה בגל החמישי, זאת מתוך 10,150 נפטרים מתחילת המגפה. 

התופעות הנדירות וארוכות הטווח: למרות האזהרות של משרד הבריאות, בסיכום הגל החמישי ניתן לראות כי מספר הלוקים ב-PIMS היה נמוך במיוחד. רק 17 ילדים אובחנו עם התסמונת בזמן הגל והם אושפזו בבתי החולים במצב קל ושוחררו לאחר מכן. פימס היא תסמונת דלקתית רב-מערכתית, המופיעה אצל ילדים בלבד וכוללת תסמינים של חום, כאבי בטן, הקאות ודלקת שריר הלב שעלולים להופיע לאחר ההחלמה מקורונה.

בישראל לא קיימים נתונים מבוססים לגבי מספר מחלימי האומיקרון הסובלים מתופעות לונג-קוביד. אחת הסיבות לכך היא שלא חלף מספיק זמן מאז התפשטות הווריאנט. מחקרים שונים שנעשו ברחבי העולם על לונג-קוביד מדברים על שכיחות שונה של מחלימים שסובלים מתופעות ארוכות טווח. על פי ההערכות, בין 10% לשליש מהמחלימים יסבלו מתופעות מתמשכות גם לאחר ההחלמה, בהן: עייפות כרונית, קוצר נשימה, בעיות בריכוז ובזיכרון ועוד.

בשורה מעודדת שעולה מסיכום גל האומיקרון היא הירידה הדרמטית בחיבור למכשירי האקמו. ד"ר יגאל כסיף, יו"ר החברה הישראלית לאקמו בישראל מסביר: "המספרים בין הגלים השתנו בצורה קיצונית: בגל האומיקרון הזדקקנו לחבר כ-25 חולי קורונה במצב קשה למכשירי אקמו. מדובר בנתון נמוך מאוד ביחס לגלים השלישי והרביעי, כשבכל אחד מהם נאלצנו לחבר כ-140 חולים למכשירי אקמו. בנוגע למטופלים הללו, קיים פער אדיר בין מחוסנים ללא-מחוסנים: אנשים לא-מחוסנים מהווים כ-90% מהחולים שנזקקו לאקמו". 

מפסיקים לבדוק את הילדים

החל ממחר יופסקו בדיקות הקורונה לתלמידי חטיבות הביניים והתיכונים. בבתי הספר היסודיים לעומת זאת, יימשך מתווה "בודקים ולומדים" עד 10 במרץ ולאחר מכן, אם נתוני התחלואה ימשיכו לדעוך, גם תלמידי בתי הספר היסודיים יפסיקו להיבדק מדי שבוע.

פרופ' צחי גרוסמן, יו"ר איגוד רופאי הילדים אומר ל-N12: "לאור הירידה בתחלואה זו החלטה נכונה לוותר על הבדיקות השוטפות בבתי הספר. כעת ניתן להוריד את ההגבלות ולאפשר חזרה לחיים נורמליים ללא בדיקות ובידודים. אם מגמת התחלואה תשתנה, נאלץ לשקול את הדברים מחדש, אך נכון להיום מגמת הירידה היא ברורה ולכן ניתן להתקדם עם ההקלות לפי לוח הזמנים שנקבע".

נפרדים מהתו הירוק - המסכות נשארות

החל ממחר אין צורך להציג בכניסה לבתי העסק אישור על התחסנות או החלמה מנגיף הקורונה. אפליקציית הרמזור שהפכה לחלק אינטגרלי מחייהם של בעלי העסקים לא תידרש עוד לפעולה באף אחד מענפי המשק. ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומנהל היחידה לנוירוכירוגיית ילדים בשיבא תל-השומר מסביר: "המספרים מצביעים על כך שהמגפה בדעיכה ועל כן יש היגיון בהסרת ההגבלות. בשם הזהירות המונעת, עלינו להיות ערניים לכל שינוי מגמה שעלול להתרחש ולהחזיר את ההגבלות ככל שהמציאות תחייב אותנו. את מנגנון התו הירוק יש לשמור קיים אך לא מופעל, כדי שתהיה לנו אפשרות להחזיר אותו לפעולה תוך זמן קצר - במידת הצורך". 

תו ירוק (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
תו ירוק | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

חובה אחת נותרת בעינה והיא עטיית המסכות במקומות סגורים. ד"ר פלדמן: "משמעת המסכות חשובה במיוחד בחללים סגורים ובמקומות הומי אדם גם לאחר הסרת יתר ההגבלות". 

עד מתי נמשיך לעטות מסכות?

לפי משרד הבריאות, טרם נקבע תאריך יעד סופי להסרת המסכות, ולכן, עד להודעה חדשה - החובה לעטיית מסכה במקומות סגורים עודנה בתוקף. המשטרה תמשיך לאכוף את ההנחייה, ומי שייכנס למקום סגור ללא מסכה, יסתכן בקנס בסך 500 שקלים.

כיצד נערכים לגל הבא? 

הצוות לטיפול במגפות בראשות ד"ר בעז לב, התכנס אתמול לדיון ראשון בנושא היערכות לתרחיש של גל קורונה נוסף בישראל. בסיכום הדיון, טרם התגבש מתווה ברור לחיזוי התפשטות הנגיף ולפעולות עתידיות נוספות במקרה שיאותר בארץ וריאנט חדש. דיון נוסף של הצוות צפוי להתקיים בשבועות הקרובים. "הדיון התקיים ברוח של העלאת רעיונות אך הסתיים ללא תוצאות", מספר חבר בצט"מ בשיחה עם N12, "יש הרבה מאוד סימני שאלה בנוגע לתרחיש שכזה. גורם המפתח הוא עד כמה יהיה אלים הווריאנט החדש שנפגוש בעתיד, ורק על סמך מאפייניו הבא נוכל לקבוע את הצעדים שיש לנקוט".