בצל הבלבול במדיניות הממשלה ביחס לקורונה, ישראלים רבים מספרים על קבלת תוצאות מוטעות בבדיקות הביתיות ובבדיקות של מד"א לגילוי הנגיף. יותר ויותר ישראלים מדווחים לאחרונה כי קיבלו תוצאה שלילית בבדיקת קורונה ביתית או בבדיקה מוסדית של מד"א וכאשר ביצעו בדיקת PCR הם התגלו כחיוביים לנגיף.

דבורה דיי, מורה בת 29 סיפרה הבוקר ל-N12: "ביום ראשון קיבלנו הודעה מבית הספר שבו אני מלמדת שיש המון תלמידים חיוביים אז עשיתי בדיקה ביתית ובבדיקה הביתית יצאתי חיובית. התבקשתי ממנהלת בית הספר לעשות בדיקה מוסדית כדי שהיא תוכל להכניס את כל התלמידים לבידוד. נסעתי לעין יעל בירושלים לעשות בדיקה מוסדית של מד"א, עמדתי לפחות שעתיים וחצי בתור, עשיתי את הבדיקה של מד"א יחד עם הבת שלי ושתינו יצאנו שליליות. ליתר ביטחון עשיתי גם בדיקת PCR במכבי, וגם שם עמדנו שעתיים בתור".

תורים עמוסים לבדיקות קורונה (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
תורים עמוסים לבדיקות קורונה | צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

"הבוקר כאשר באתי לצאת לעבודה הצצתי לראות מה עם התוצאות של ה-PCR והופתעתי לראות פתאום שאני חיובית אחרי שיצאתי שלילית במד"א", סיפרה דיי, "ככה שאני חיובית בבדיקה ביתית, שלילית בבדיקה של מד"א וחיובית ב-PCR. זה כמובן נורא מגביל ובעייתי עבורי, כי יש לי ילדה בת 3 שעדיין לא יכולה להתחסן, יש לי ילדים עם תו ירוק וזה בעצם מגביל את כולנו ודורש לעשות בדיקות לכולם. עכשיו אנחנו ב-10 ימים בידוד למרות שאני מחוסנת ושיצאתי שלילית בבדיקה של מד"א. זה הכניס אותנו לבלגן שלם. אני ממש כועסת ומבואסת. עשיתי את כל מה שצריך, אני אזרחית שומרת חוק. הגדלתי ראש ועשיתי את ה-PCR בשביל הביטחון שלי ושל הילדים שלי אבל אם לא הייתי עושה את זה והייתי סומכת על הבדיקות של מד"א, הייתי ממשיכה כרגיל ומסתובבת חולה". 

"זה לא רפואי - זה חרטא שלא עוזרת לאף אחד"

גם סילבי בורק, תושבת נווה דניאל, סיפרה ל-N12 בכעס על המחדל: "אני עובדת בבית חולים והרגשתי לא טוב. הלכתי בעצמי וקניתי בדיקה ביתית ויצאה לי תוצאה שלילית. לא ויתרתי, אמרתי שאני לא מאמינה בזה והלכתי לעשות בדיקת PCR. רק בשש בערב קיבלתי תוצאה חיובית. אני מאוד עצבנית על זה שמחייבים אותנו לקנות את החרטא הזאת ב-70 שקל. קניתי 4 בדיקות ולכולם יוצא שלילי, זה שקר אחד גדול. אני עשיתי את זה בצורה מבוקרת ביותר, החברות האלה מנסות לעשות קופה על חשבוננו, זה לא רפואי - זה חרטא שלא עוזרת לאף אחד".

בדיקת קורונה ברכב (צילום: דויד כהן, פלאש 90)
בדיקת קורונה בדרייב אין | צילום: דויד כהן, פלאש 90

"אם מישהו צריך לעשות בדיקה, אז שיעשה אך ורק בדיקה אמיתית, במיוחד אם למישהו יש תסמינים, גם אם התורים יהיו של ארבע שעות", קבעה בורק, "בזמן שהבדיקה הביתית הראתה שאני שלילית אני הסתובבתי בחוץ, זאת עובדה, הייתי בבית חולים כי אני עובדת שם, זה מה שהכי מתסכל. ושתבין, ב-9 בבוקר בחנות של הבית חולים אני לקחתי את הבדיקה האחרונה. כבר מכרו בשעה הזאת את כל הסל שהיה ואמרו לי שזו הבדיקה הכי טובה שיש".

שני אנגל, אחות בבית חולים בירושלים שיתפה בחווייה דומה: "אני עשיתי פעמיים בדיקה ביתית שקניתי בסופר פארם והיא יצאה שלילית פעמיים. הקטע שכבר היה לי חום והיה לי ברור שיש לי קורונה. אני אחות במקצועי, אז הלכתי לקופת חולים לעשות PCR ויצאתי חיובית. עכשיו אני כבר מרגישה יותר טוב. אבל הייתי ממש חולה. חבל לי על הכסף של הבדיקות שסתם עשיתי וכולם סביבי גם אמרו לי עזבי אל תעשי את PCR כי את שלילית, אבל הייתה לי תחושה פנימית שאני חיובית ויש לי מחויבות כלפי המטופלות שלי' אני עובדת בחדר לידה, לא יכולתי להגיע לעבודה בתחושה חלקית אפילו שיש סיכוי קטן שאני חולה".