63% מהציבור העניקו ציון רע לתפקוד הממשלה במשבר הקורונה, לעומת 34% שחושבים שהטיפול דווקא טוב – כך על פי סקר של מנו גבע ומכון מדגם שפרסמנו הערב (ראשון) במהדורה המרכזית. התוצאות מראות כי רוב הציבור בעד הגבלות על התקהלויות, אך מתנגד להטלת סגר שעשוי לסייע במניעת התפשטות המגפה.

מדובר בעלייה של שיעור הלא מרוצים מתפקוד הממשלה, זאת בהשוואה לסקר הקודם שערכנו בעת התפשטות זן הדלתא בחודש אוגוסט – אז רק 54% מהמשיבים נתנו "ציון רע" לממשלה. על פי נתוני הסקר, בקרב מצביעי המרכז-שמאל יותר סלחניים כלפי הממשלה, בעוד שבקרב מצביעי הימין יש ביקורת רבה יותר.

בסקר בדקנו מה הציבור חושב על תפקוד ראש הממשלה והשרים במשבר – ואלה התוצאות:

רה"מ בנט: 62% חשבו שהוא מתפקד רע, לעומת 34% שחשבו שהוא מתפקד טוב.

שר הבריאות הורוביץ: 57% חשבו שהוא מתפקד רע, לעומת 35% שחשבו שהוא מתפקד טוב.

שרת החינוך שאשא-ביטון: 65% אחוז חשבו שהתפקוד שלה רע, לעומת 28% אחוזים בלבד שחשבו שהיא מתפקדת טוב.

שר האוצר ליברמן קיבל את הציון הגרוע ביותר – כנראה עקב התעקשותו שלא לשלם פיצויים: 66% מהנשאלים השיבו כי הוא מתפקד רע, ורק 26% השיבו שהם חושבים שהוא מתפקד טוב.

הציבור בעד הגבלות על התקהלויות, אך נגד סגר

המשתתפים בסקר נשאלו גם על מדיניות בדיקות הקורונה ששונתה בסוף השבוע. שאלנו – האם לדעתכם מדובר במדיניות נכונה או לא? מהתוצאות עולה כי רוב הציבור (כמעט 60%) חושב שמדובר במדיניות שגויה, לעומת 35% מהציבור שסבור שמדובר בהחלטה נכונה.

בממשלה נמנעים עד כה מלהטיל הגבלות חדשות על הציבור, אז שאלנו את המשתתפים מה דעתם על כך – וקיבלנו תוצאה מעניינת: רוב המשיבים (65%) תמכו בהרחבת ההגבלות על התקהלויות, בעוד שפחות משליש מהם התנגד להגבלות נוספות. אך ברגע שהכנסנו לשאלה את המילה "סגר" יש התנגדות של 57% מהנשאלים, לעומת 36% שחושבים שמדובר בדבר שנחוץ כרגע.

הממשלה כידוע בורחת מהשימוש במושג "סגר", גם בגלל שהציבור לא משתגע על זה, אבל בעיקר כדי לא לשלם פיצויים - ואת זה הציבור כבר מאוד לא אוהב. 81% מהנשאלים השיבו שהם חושבים שהמדינה חייבת לפצות את בעלי העסקים שנפגעים מהגל הנוכחי.