חוקרים באוניברסיטת אוקספורד טוענים כי הם ככל הנראה מצאו את הסיבה לכך שמחלימים מקורונה סובלים מבעיות בנשימה. הגרדיאן הבריטי מדווח היום (שבת) כי על פי ממצאי המחקר הראשוני שנעשה על 36 חולים, ייתכן שהקורונה גורמת לנזקים מיקרוסקופיים בריאות שלא מזוהות בבדיקות שגרתיות.

רבים ממחלימים מקורונה שסובלים מ"לונג-קוביד" מדווחים על קוצר נשימה כאחד הסימפטומים שנשארים איתם זמן ארוך. עד היום לא ברור אם מדובר בתסמין שנובע מהקורונה או מסיבות אחרות. ד"ר אמילי פרייזר, חוקרת באוניברסיטת אוקספורד וממחברי המחקר החדש, טוענת כי הממצאים החדשים הם העדויות הראשונות לכך שהקורונה פוגעת בריאות.

לדבריה, הממצאים מראים שיש משהו חריג בריאות של אנשים שסובלים מ"לונג קוביד" ומקוצר נשימה. "זה מצביע על כך שהנגיף גורם לאי-נורמליות מתמשכת כלשהי בתוך המיקרו-מבנה של הריאות או בכלי הדם הריאתיים", מציינת ד"ר פרייזר. עם זאת, היא מוסיפה כי יידרשו מחקרים נוספים כדי להבין את המשמעות הקלינית של הממצאים וכיצד הם קשורים לתופעת קוצר הנשימה.

קלייר סטיבס, מאוניברסיטת קינגס קולג' בלונדון, שלא הייתה שותפה במחקר, אומרת שהממצאים החדשים עשויים לעניין כל מי שסובל מקוצר נשימה לאחר שהחלים מקורונה. לדבריה, המחקר מראה כי הקורונה עשויה לפגוע יעילות עבודתה של הריאה – להחליף חמצן בפחמן דו חמצני – למרות שמבנה הריאה נראה לכאורה תקין.

"עם זאת, אנחנו באמת צריכים להמתין להשלמת המחקר כדי לדעת אם הממצאים המוקדמים הללו מוצקים, ואם כן – מה הם מסבירים ומה ההשלכות מבחינת הטיפול האפשרי", ציינה סטיבס.