האם התו הירוק יבוטל? אחרי ששר האוצר אביגדור אמר שלשום (שלישי) כי לתו "אין היגיון רפואי ואפידמיולוגי" והודיע כי הוא פועל לביטולו, מומחים שמייעצים למשרד הבריאות טוענים: "יש מקום לשינוי – התו הירוק עלול לייצר אשליה של מוגנות, אך זה לא המצב".

בהמשך לדבריו של ליברמן גם בקרב המומחים המייעצים למשרד הבריאות יש מי שסובר שהגיע הזמן לשינוי בתו הירוק. אחד המייעצים, פרופ' ינון אשכנזי, חבר צוות האוניברסיטה העברית, אמר: "יש היגיון בביטול התו הירוק אם כרגע הוא לא עוזר במניעת הידבקות, מפני שיש ירידה ביעילות החיסון מול אומיקרון. אם מחליטים לבטל את התו הירוק – צריך להתאים את המענה שהמדינה נותנת לנסיבות המשתנות. כך לדוגמה הרבה יותר חשוב להגביל התקהלויות מאשר לשים את הדגש על התו הירוק".

ניצן הורוביץ (צילום: לע"מ)
"כרגע זה לא על הפרק". שר הבריאות ניצן הורוביץ, ארכיון | צילום: לע"מ

"התו הירוק עלול לייצר אשליה של מוגנות – אך זה לא המצב", הוסיף פרופ' אשכנזי, שלדבריו המדיניות הנוכחית עלולה דווקא להגביר את ההדבקות. "לא נכון להיכנס לבית אבות בהצגת תו ירוק במקום לבצע בדיקת אנטיגן מהירה בכניסה למוסד".

פרופ' נדב דוידוביץ', ראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון וחבר קבינט המומחים של מגן ישראל, טוען שלא צריך לבטל את התו לגמרי. "בעידן אומיקרון, וכשיעילות החיסון פחותה - יש צורך לעדכן את התו הירוק", אמר והסביר: "במקום לדרוש הצגה של התו בכניסה למקומות סגורים, עדיף לעבור למתכונת של 'תו סגול', כלומר צמצום של מספר האנשים שנכנסים פנימה, למשל באירועי תרבות. אני לא חושב שצריך לבטל לגמרי את התו הירוק מכיוון שיש לו משמעות אפידמיולוגית. אבל כך או כך אנו בתקופה שבה אין אכיפה מיטבית של התו הירוק ועדיף לעבור למתכונת של הפחתת תפוסה".

מנגד, פרופ' זאב רוטשטיין, לשעבר מנכ"ל הדסה, חושב אחרת. "צריך להשאיר את התו הירוק כפי שהוא", אמר ל-N12. "כשהשר ליברמן מדבר על ביטול התו הירוק הוא עושה זאת מתוך מניע והבנה שייאלץ לפצות את העסקים בעקבות גזרות שהממשלה מטילה. בראייה על בריאות הציבור יש חשיבות לתו הירוק שמבטיח הגנה מקסימלית למחוסנים".

פרופסור זאב רוטשטיין (צילום: N12)
פרופסור זאב רוטשטיין | צילום: N12

הוא הסביר כי "המחקר בשיבא הוכיח שאחרי המנה הרביעית הנוגדנים מזנקים וכך רמת ההגנה עולה. לכן אני חושב שיש להשאיר את התו הירוק על כנו בעוד שהנושא שבהחלט מחייב שינוי הוא מדיניות הבידודים. הגיע הזמן לחשוב על פתרון אחר ואני מקווה שמשרד הבריאות יקדם חלופה לבידודים בהקדם".

האם משרד הבריאות בוחן ביטול מוחלט של התו הירוק? "כרגע זה לא על הפרק אבל אנחנו דנים בזה", אמר שר הבריאות ניצן הורוביץ במסיבת עיתונאים עם הגשת החלטות ועדת סל התרופות, "אנחנו בוחנים את המדיניות ובמידת הצורך מתאימים את ההנחיות למציאות שמשתנה כל הזמן במהירות רבה מאוד. כרגע ביטול התו הירוק לא על סדר היום שלנו אבל אנחנו באים בפתיחות וכל הזמן מסתכלים על התועלת מול החסרונות, בודקים את עצמנו ושומעים את ההמלצות".