איגוד רופאי הילדים החליט לחזור בו היום (רביעי) מההמלצה לבטל את הפטור מבידודים במערכת החינוך. באיגוד סבורים שבשל העלייה באשפוזים ומצוקת מחלקות הילדים בבתי החולים, זאת לא העת לבטל את הבידודים. שינוי העמדה הזה מגיע יום אחד בלבד לפני כניסתו לתוקף של מתווה הבידוד החדש במערכת החינוך "בודקים לומדים".

בשעה זו דנים במשרד הבריאות האם לדחות או לשנות את מתווה הפטור מבידוד במערכת החינוך, בשל העלייה בתחלואה. בדיון משתתפים גם ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הבריאות ניצן הורוביץ ושרת החינוך יפעת שאשא ביטון, שנוטים שלא לדחות את המתווה, אלא אולי לשנות את מנגנון המתווה ולהוסיף בדיקות נוספות לילדים.

על רקע הדיון במשרד הבריאות, הסתדרות המורים קוראת לדחות את מתווה הבידודים במערכת החינוך. בארגון הסבירו זאת לאור התבטאויות של בכירים במערכת הבריאות. "המתווה המתוכנן יביא לכך שתלמידים רבים יגיעו לבית הספר מאומתים לקורונה ואין לאיש דרך לדעת על כך", נכתב במכתב ששלחו לראש הממשלה והשרים. "ההתפשטות ההולכת וגוברת של המגפה, תעמיד בסכנת הדבקה את כלל צוותי ההוראה והתלמידים", הבהירו.

כיתה ריקה  (צילום: דנה עדידי)
מתווה הבידוד בסכנה? כיתה ריקה במהלך סגר | צילום: דנה עדידי

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס התבטא נגד דחיית המתווה, ומסר כי "איבדנו אמון במשרד הבריאות. הילדים שלנו משלמים על אובדן העשתונות של המערכת, שמנהלת קמפיין מתוזמן וקבוע ומונעת את החזרה לשפיות של האזרחים". לדבריו, "משרד הבריאות מנסה לייצר סגר על גבם של הילדים, תוך פגיעה חמורה בבריאות נפשם ופגיעה בפרנסת ההורים".

"הניסיון לדחות את ביטול הבידודים והקמפיין המתוזמן שהם מנסים לנהל, קרה בסוף כל סגר ותמיד מורכב מנתונים שלא הוצגו מעולם, ונועדו אך ורק כדי לשרת את המטרה אליה הם שאפו מלכתחילה – דחייה של ביטול הבידודים לשבוע הבא", הוסיף ביבס. "למהלך זה תכלית אחת בלבד - להמשיך לנהל את האנדרלמוסיה כפי שעשו עד כה, על חשבון הילדים. כל המשק פתוח, אז אין שום סיבה לפגוע במערכת החינוך".

עמדה דומה השמיע מירום שיף, יו"ר הנהגת ההורים הארצית. "בכירי משרד הבריאות שוב לא רואים את הילדים שלנו וטועים פעמיים. אם האומיקרון מסוכן לילדים - שיודיעו על סגירת המדינה. הטעות השנייה היא השיטה הפסולה שהשתרשה לדחות את ההחלטות לדקה ה-91 ולהמשיך לשגע את ההורים, התלמידים ואת מערכת החינוך בכללותה. חייבים לסיים את ההתעללות לאלתר".

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד (צילום: החדשות12)
קוראת לדחות את המתווה. בן דויד | צילום: החדשות12

אתמול ביקש פרויקטור הקורונה, פרופ' סלמן זרקא, לדחות את כניסת המתווה לתוקף – ונדחה על ידי ראש הממשלה. פרופ' זרקא הבהיר כי עדיף לחכות לירידה בנתוני התחלואה לפני יישום המתווה. שר הבריאות ניצן הורוביץ התריע כי מחלקות טיפול נמרץ מגיעות לסף היכולת, והבהיר כי יש לתגבר ולהוסיף מיטות.

במסגרת המתווה שייכנס לתוקף החל מיום חמישי הקרוב, כל ילדי ישראל מגיל 3 ועד גיל 18 ייבדקו בבדיקות עצמיות בבית, פעם ביום ראשון בבוקר ופעם ביום רביעי בבוקר. אם הילד נמצא שלילי – הוא יוצא לבית הספר. אם הוא מאומת הוא נשאר בבית עד להחלמה. כך, פעמיים בשבוע, כלל ילדי ישראל ייבדקו, והלימודים יתקיימו כרגיל.

 

ראש הממשלה בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ (צילום: מוטי מילרוד)
נוטים להתנגד לביטול הבידודים. בנט והורוביץ | צילום: מוטי מילרוד

במשרד הבריאות הדגישו כי תלמידים עם תסמינים נדרשים שלא להגיע ללימודים ולהיבדק בבדיקת אנטיגן ביתית. "כבר דאגנו להעביר שלוש בדיקות חינם לכל תלמיד בישראל, ובימים הקרובים נדאג להעביר עוד עשרות מיליוני ערכות בדיקה נוספות להורים", אמר בנט בהצגת המתווה. "המדינה הולכת לקראת ההורים והילדים, שזקוקים למסגרת ולשגרה".

כבר בתחילת השבוע החלו דיונים בנושא מתווה הבידודים במשרד הבריאות, לנוכח ריבוי הדיווחים בחו"ל על עלייה חדה בילדים שלקו בתסמונת פימס אחרי שהחלימו מהנגיף. ביום שני האחרון החליטו במשרד הבריאות כי אם תתרחש עלייה דומה גם בישראל, הם ישקלו להחזיר את בידודי הילדים במערכת החינוך.