בשנה האחרונה דיווחנו רבות על הטירוף סביב זריקת ההרזיה החדשה שנקראת ווגובי, שמביאה לירידה של 18% ממשקל הגוף לאחר טיפול של שנה. הביקוש הוא גדול מאוד, עד שלא ניתן להשיג את התרופה מחוץ לארה"ב. ומכאן הישראלים מצאו פתרון – שימוש בתרופה אחרת שנקראת אוזמפיק, שבכלל מיועדת לטיפול בסוכרת אבל מכילה את אותו החומר הפעיל שיש בתרופה ווגובי.

באמצעות רופא שמבקש אישור מיוחד (29ג') לשימוש חריג בתרופה , אלפי ישראלים כבר החלו טיפול וירדו במשקל הודות לתרופה. אולם אמש (רביעי) פרסמנו לראשונה ב"מהדורה המרכזית" שבגלל העלייה המטורפת בביקוש, חברת התרופות שלחה הודעת אזהרה ל-4 קופות חולים.

"לא ניתן היה לצפות או לחזות את הדרישה הגדולה, ובשל כך, באופן זמני, בחודשים הבאים לא נוכל להבטיח אספקה של אוזמפיק למטופלים חדשים מחוץ להתוויה", מסרה חברת התרופות. "חשוב להדגיש שנכון להערכותינו כיום נוכל להבטיח אספקה של אוזמפיק לכל המטופלים הקיימים וכן למטופלים חדשים שיטופלו בהתאם להתוויה". 

במשרד הבריאות צפויים לאסור לגמרי או לצמצמם מאוד את האישורים לשימוש בתרופה אוזמפיק לצורכי הרזיה בקרב מטופלים חדשים. כלומר – מי שכבר יש לו את האישור החריג לטיפול בהשמנה באוזמפיק, יוכל להמשיך, אך מי שעדיין אין לו את האישור – כנראה לא יוכל כרגע לקבל את האישור הזה. אפשרות נוספת עבור "מטופל חדש", היא שיוכל לקבל אישור לטיפול באוזמפיק רק לאחר שינסה טיפול תרופתי אחר (ורק אם הטיפול האחר נכשל).

ד"ר רז הגואל, מנהל המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה, אמר: "כל החלטה או כוונה להגביל את מתן התרופה, עלולה לפגוע במטופלים שסובלים מהשמנה, וליצור אפליה בינם ובין חולי הסוכרת. עם זאת, חשוב לזכור שיש מגוון של אפשרויות טיפול תרופתיות לירידה במשקל".

הטיפול התרופתי העיקרי החלופי שיש כיום בישראל הוא זריקת הרזייה אחרת שנקראת "סקסנדה", שמביאה לירידה ממוצעת של 11% בלבד ממשקל הגוף לאחר טיפול של שנה. פחות בהרבה מהזריקה אוזמפיק – שכאמור, החומר הפעיל בה מביא לירידה ממוצעת של 18% ממשקל הגוף לאחר טיפול של שנה.

ממשרד הבריאות נמסר: "לנוכח הודעת החברה, משרד הבריאות מקיים התייעצויות עם גורמי מקצוע רלוונטיים וינחה בהתאם את מוסדות הבריאות - כאשר לנגד עיניו צרכי המטופלים והרצף הטיפולי בהם".