אחרי תחקיר "תוכנית חיסכון": משרד הבריאות פרסם היום (חמישי) אזהרה לציבור מפני פרסומיו של מאמן הכושר דור אקשטיין, המגדיר עצמו גם כ"יועץ תזונה". בעקבות פניות שהגיעו למוקד משרד הבריאות, הודגש כי המידע שמוסר מאמן הכושר ברשתות החברתיות, באינסטגרם ובערוץ היוטיוב שלו - לא יכולות לשמש כהנחיה מקצועית מכיוון שאינו יועץ תזונה בהכשרתו.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Dor Eckstein (@doreckstein)

 

"דור אקשטיין אינו מוסמך לעסוק במקצוע בריאות כלשהו", נמסר ממספר הבריאות. "אין במידע ובייעוץ הניתן על ידו כדי להוות תחליף לייעוץ תזונאי פרטני או אחר והוא נעשה ללא כל בסיס מקצועי ו/ או מדעי תוך הטעיית הציבור". הפרסום ניתן על רקע תחקור הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור בפרסומי מוצרי בריאות.

בוועדה מבקשים להבהיר כי מהפרסומים המכוונים לציבור בכלל ובני נוער וילדים בפרט - עולים מסרים המתיימרים לייעץ בתחום התזונה. כמו כן נכתב כי "עולה הטעייה חמורה של הציבור המקבלת ביטוי בפרסום תפריטים ומנהגי תזונה הנוגדים את הנחיות ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות בכל הקשור לייעוץ תזונאי העלולים לפגוע בבריאות הציבור בכלל וילדים ונוער בפרט".



משרד הבריאות קורא לציבור לפנות לקבלת ייעוץ תזונאי רק אצל דיאטנים שהוסמכו לעסוק בתזונה בישראל, ושבידיהם רישיון ממשרד הבריאות . עוד הם מדגישים כי תפריט תזונתי הוא חלק מטיפול תזונתי כולל, וכן שחשוב שאדם שלא למד את הנושא ולא קיבל תעודת מקצוע בתזונה ממשרד הבריאות לא יציג מצג שווא שעלול לגרום לתחלואה קשה ופגיעה במצב הבריאותי וההתפתחותי של כל אדם.

מדור אקשטיין נמסר: "נראה לי שגמרתי לתזונאים את העבודה לגמרי אם הם הגיעו עד משרד הבריאות. בכל אופן, מבחינה חוקית מותר לנו לכתוב תפריט לכל אדם בריא לפי החוק וכך אנחנו פועלים, אז אני לא ממש מבין על מה מדובר".