"זה באמת בית החולים הכי מוזר שהייתי בו. אשכרה אפשר לצאת מאיזה שמונה מקומות שונים החוצה ואף אחד לא ישים לב": כך כתבה לחברתה ע' בת ה-21, ששמה קץ לחייה בשבוע שעבר בזמן שאושפזה במחלקה פסיכיאטרית בבית החולים זיו. ע' יצאה מבית החולים ורק בחלוף שעות רבות נמצאה על ידי הצוות הרפואי, לאחר שלא הופיעה לארוחת הערב. כעת המקרה החמור נמצא תחת חקירת משטרתית.

 

לידי N12 הגיעו חלק מן ההתכתבויות האחרונות של ע' לפני מותה, שמלמדות כי ייתכן שהיה ניתן למנוע את המקרה הנורא. "אני שוקלת לקפוץ מהגדר ולחזור בערב", כתבה בהודעה לאחת מחברותיה הטובות. "אין לי כוח, הם רק מעיקים עליי ובא לי ללכת... אני מרגישה שהכול פשוט חרא ולא רואים אותי פה כאדם – אלא כמחלה".

"לא שמרו עליה כמו שצריך"

טל, אחת מחברותיה של ע', סיפרה ל-N12 כי "היא הייתה ילדה מהממת שאהבה מוזיקה והייתה אכפתית כלפי כולם. היא תמיד השרתה אווירה טובה סביב מי שפגש אותה. זו הייתה הפעם הראשונה שלה באותה מחלקה. אני מכירה אותה ממסגרת טיפולית שבה היינו יחד והפכנו לחברות קרובות. דיברתי איתה שלושה ימים לפני המעשה. היא סיפרה שקשה לה, שהיא לא מתחברת לצוות. לא האמנתי שהמצב עד כדי כך נורא. אמרתי לה שאגיע לבקר אותה ואם הייתי יודעת שהמצב הוא כזה – לא הייתי ישנה בשקט בלילה".

אחרי המקרה הטראגי, טל מפנה אצבע מאשימה כלפי המוסד שהיה צריך לדאוג לחברתה: "לא שמרו עליה כמו שצריך. אסור היה להשאיר אותה לבד במשך שעות ארוכות בלי השגחה, אלה דברים בסיסיים שנדרשים במחלקות פסיכיאטריות מחשש לאובדנות. היא הייתה זקוקה להשגחה ופשוט לא ראו אותה".

אדווה (31), חברה קרובה נוספת של ע' שהכירה אותה במסגרת לנפגעות טראומה מינית, טוענת גם כן בצער שניתן היה למנוע את המקרה. "היה בינינו חיבור של שותפות גורל", סיפרה בשיחה עם N12. "עכשיו את הנעשה אין להשיב, אבל ברור לי שאפשר היה למנוע את המקרה הנורא הזה. כשאת נכנסת לבית חולים פסיכיאטרי פשוט אין מענה ראוי לנפגעות טראומה מינית. מסתכלים עלינו כמקשה אחת יחד עם כל ההפרעות הנפשיות. איך לא משגיחים עליהן? איך לא רואים אותן? היא נכנסה למחלקה כדי להגן על עצמה וביקשה מהצוות 'תשמרו עליי מעצמי' – ופשוט לא שמרו עליה".

מבית החולים זיו צפת נמסר כי "הנושא מצוי תחת חקירה משטרתית ולכן אנו מנועים מלפרסם פרטים מחשש לשיבוש הליכי החקירה".

ממשרד הבריאות נמסר כי "המקרה דווח למשרד הבריאות. בשלב זה, הוא מצוי בבדיקת משטרה".