מספרי המאומתים הגבוהים שהביא איתו וריאנט האומיקרון לישראל, לצד התחלואה הקשה שעולה באופן עקבי אך מתון יחסית - גרמו למשרד הבריאות ומקבלי ההחלטות לחשב מסלול מחדש בנוגע להגבלות המוטלות על הציבור. לצד ההגבלות על המסחר ומערכת החינוך, אושרו הנחיות חדשות שמשנות את מדיניות הבידודים. מלבד ניסיון לעצור את התפשטות הווריאנט, המהלכים שהתקבלו נועדו לעודד התחסנות. N12 עושים סדר.

ביטול הבידודים במערכת החינוך

ב-20 בינואר הוחלט בהסכמת משרדי הבריאות והחינוך על ביטול מדיניות הבידודים במערכת החינוך. מיום חמישי הבא – 27 בינואר - ילדים בני 0-18 שנחשפו לחולה מאומת לא ייכנסו לבידוד.

כולם יצטרכו לבצע שתי בדיקות שבועיות - ללא הבדלים בין מחוסנים ולא מחוסנים. מדובר בשתי בדיקות ביתיות שיחולקו בחינם ויערכו בימי ראשון ורביעי. אחריהן יצטרכו הילדים להראות אישור על תוצאה שלילית בכניסה למוסד החינוכי.

עם זאת, לא תהיה דרישה לבדיקה מוסדית בגילי גן ויסודי. מי שיאובחן כמאומת יישאר בבידוד ולא יורשה לחזור לבית הספר עד שייצא שלילי. עוד עולה מהמתווה כי מי שיבוא במגע עם מאומת - לא יזדקק לבדיקה נוספת מעבר לשתיים השבועיות הקבועות. האישורים שיונפקו יהיו תקפים גם מעבר לשעות אחר הצוהריים.

 - עובדי מערכת החינוך ומבקרים במוסד חינוכי יידרשו בהצגת תו ירוק.

 - תמשיך לחול חובת עטיית מסיכות בבתי ספר

 - מוסדות החינוך ימשיכו לפעול בהתאם להגבלת ההתקהלות הכלליות במשק.

 - רופא מחוזי במשרד הבריאות יהיה מוסמך להורות על סגירת מוסד חינוכי, בהתייעצות עם מנהל המחוז הרלוונטי במשרד החינוך.

 המתווה החדש יחול על כל מוסדות החינוך: כל גני הילדים לרבות פעוטונים, בתי ספר יסודיים, חטיבות הביניים, תיכונים, המוסדות להשכלה גבוהה וההכשרה המקצועית, החינוך הבלתי פורמלי והפנימיות.

שינוי בבדיקות ובמדיניות הבידוד

בעקבות העומס על מתחמי הבדיקות הוחלט על מתווה בדיקות חדש שבו הקלות לבני 60 ומטה שהם מחוסנים או מחלימים - מעתה הם יוכלו להיבדק בבדיקת אנטיגן ביתית. אם הם יימצאו חיוביים - הם יצטרכו לעבור בדיקת אנטיגן מוסדית (בדיקה מהירה שנעשית בתחנות מסודרות) על מנת לקבל אישור למחלתם. מי שירצה יוכל בכל זאת לעבור בדיקת PCR, אך תהיה עדיפות לבני 60 פלוס בניתוח התוצאות ובקביעת התורים. הבידוד יימשך חמישה ימים, בכפוף לכך שאין תסמינים במשך 48 השעות האחרונות לבידוד - היציאה תעשה לאחר שתי בדיקות קורונה שליליות, אחת במהלך היום הרביעי לבידוד ואחת בסוף היום החמישי.

ומה בנוגע למי שמקבל תוצאה שלילית גם ביום הרביעי או החמישי, ואפילו לאחר מכן? משרד הבריאות קבע רף מקסימלי של שבעה ימי בידוד. אדם שלא ביצע שתי בדיקות כנדרש או לא קיבל שתי תוצאות שליליות יישאר בבידוד עד שבעה ימים ויוכל להשתחרר באמצעות אישור החלמה מקופת החולים. גם זאת, כמובן, בכפוף להיעדר תסמינים במשך 48 שעות קודם לכן.

לא מחוסנים בני פחות מ-60 ללא מחלות רקע לא יידרשו יותר בבדיקה מוסדית עם הכניסה לבידוד אליו ייכנסו בכל מקרה לחמישה ימים. היציאה מהבידוד בכפוף לבדיקת אנטיגן מוסדית ביום החמישי. אם יימצאו חיוביים בבדיקה - יוכלו לצאת מבידוד לאחר חמישה ימים בתנאי שאין תסמינים במשך 48 שעות, ובכפוף לבדיקת אנטיגן מוסדית ביום החמישי.

בני 60 ומעלה, מחוסנים ולא מחוסנים, וכל מי שנמצא באוכלוסייה בסיכון שנחשפו למאומת נדרשים לבצע בדיקת PCR. בהתאם לתוצאה, יש להיכנס או לצאת מבידוד, כשמדיניות הבידוד משתנה בין מחוסנים ולא מחוסנים (בהתאם לכתוב לעיל על כלל האוכלוסיה)

המתווה לקניונים

ב-10.1. אישרה הממשלה את עדכון התקנות ולמעשה ביטלה את התו הירוק בקניונים. במסגרת ההנחיות החדשות, מתחמי המסחר יפעלו לפי מתווה תו סגול מהודק, יממה לאחר מכן נכנסו לתוקף התקנות הבאות: 

- בכניסה לקניונים ולמתחמי מסחר סגורים תתאפשר כניסה על פי יחס תפוסה של 1:15 (אדם אחד לכל 15 מטרים רבועים).

- בחנויות ששטחן עומד על 100 מ"ר ומעלה, תתאפשר כניסת לקוחות על פי יחס תפוסה של 1:15 (אדם אחד לכל 15 מטרים רבועים).

- בחנויות ששטחן קטן מ-100 מ"ר, תתאפשר כניסת לקוחות על פי יחס תפוסה של 1:7 (אדם אחד לכל 7 מטרים רבועים) או ארבעה לקוחות (הגבוה מביניהם).

- ישיבה במתחם המזון בקניון תתאפשר רק אם מפעיל הקניון גידר את המתחם והציב סדרן שיבדוק תו ירוק כתנאי כניסה. קניונים שלא יפעלו בדרך זו לא יורשו לאפשר ישיבה במתחם המזון ובדוכני המזון עצמם יידרשו הלקוחות להציג תו ירוק במעמד הרכישה.

תו ירוק הזמני

ב-2.1.2022 אישר קבינט הקורונה את ההצעה לתו ירוק זמני. התו, שיאפשר כניסה למקומות שדורשים תו ירוק, יינתן למי שקיבל את מנת החיסון הראשונה. התו יהיה תקף ל-30 ימים אחרי החיסון הראשון - אך לא יאפשר פטור מבידוד למי שנחשף למאומת. ההוראה נכנסה לתוקף מ-6.1.2022 ותקפה עד היום, בין התאריכים הללו ניתן להנפיק תו ירוק זמני דרך משרד הבריאות.

אילו מקומות פועלים תחת התו הירוק?

 • אירועי תרבות וספורט, כולל מרתונים
 • בתי קולנוע ותיאטרון
 • כנסים ותערוכות
 • בתי מלון. ניתן להיכנס למלון גם בהצגת תוצאה שלילית בבדיקת PCR שנעשתה מחוץ לישראל עד 72 שעות לפני הצגתה במלון.
 • בריכות שחייה מקורות וחיצוניות בבתי מלון, באכסניות ובבתי הארחה. אין חובת תו ירוק בבריכות שחייה מקורות או חיצוניות אחרות (שאינן בבתי מלון), שם חלות הנחיות התו הסגול
 • חדרי כושר וסטודיו
 • בתי תפילה מעל ל-100 איש
 • אולמות וגני אירועים
 • פסטיבלים
 • מסעדות, ברים, חדרי אוכל ובתי קפה. אין חובת תו ירוק בחלק הפתוח של המקום
 • מוזיאונים. תלמידים ומלוויהם שאין להם תו ירוק יכולים להשתתף בסיורים כיתתיים של כיתות שלומדות יחד בשגרה (קפסולה קבועה) ותוך שמירה על הפרדה מקסימלית בין הכיתה לשאר מבקרי המוזיאון
 • ספריות. אין חובת תו ירוק לנכנסים לצורך השאלת ספרים בלבד
 • אטרקציות תיירותיות ופארקי שעשועים במקומות סגורים
 • אוניברסיטאות ומוסדות להשכלה גבוהה
 • בחינות נהיגה מעשיות (טסטים)
 • דוכני מזון בקניונים

מהן הגבלות ההתקהלות?

הגבלות התקהלות באירועים פרטיים או בבתים:

• עד 100 אנשים במקום פתוח
• עד 50 אנשים במקום סגור

הגבלת התקהלות באולמות וגני אירועים:

• עד 500 אנשים במקום פתוח
• עד 400 אנשים בחלל סגור

- בנוסף להגבלה המספרית, אין לקיים באירועים אלה התקהלות העולה על 75% מהתפוסה המקסימלית של המתחם.

אילו בתי עסק יוצאים מן הכלל ולא חייבים בתו ירוק?

התו הירוק בקניונים ובמתחמי המסחר לא יחול על מקומות המספקים שירותים חיוניים, בהם תימשך המתכונת הנהוגה כיום: עטיית מסכות ושמירת מרחק. מי שעונה על ההגדרה הן רשתות שיווק המזון, סופרים, בתי מרקחת כולל סניפי סופר-פארם, משרדים ממשלתיים וביטוח לאומי. 

 

החל ממתי הילדים יצטרכו לשלם על בדיקות קורונה?

במהלך חודש ינואר הופסק מימון המדינה עבור בדיקות אנטיגן לילדים להשגת תו ירוק. המשמעות היא שרק ילדים מחוסנים יוכלו להיכנס למקומות הכפופים לתו הירוק, ואלו שאינם מחוסנים ישלמו מכיסם על בדיקת קורונה סכום של עשרות שקלים. יחד עם זאת, המדינה תמשיך לממן בדיקות אנטיגן למדוכאי חיסון בכל הגילאים.

פתיחת הקניונים ברחבי הארץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
התו הירוק חוזר לחנויות. קניון בתקופת הקורונה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

כדי לעודד את ההתחסנות, הוחלט שתעודת התו הירוק עבור ילדים תיכנס לתוקף מיידית עם החיסון הראשון, בשונה ממה שהיה נהוג אצל המבוגרים שהמתינו שבוע לאחר החיסון השני. התו הירוק לילדים עם חיסון אחד יישאר בתוקף למשך חודש לצורך כניסה למערכת החינוך. פטור מבידוד יינתן רק למי שיהיה מחוסן באופן מלא. החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר השלמת ההתאמות הנדרשות במערכות המחשוב של משרד הבריאות.

מי זכאי לתו ירוק ומה התוקף?

מחוסנים

מי שקיבלו שניים או שלושה חיסונים ועבר שבוע מהחיסון האחרון (פייזר) או שבועיים מהחיסון האחרון (מודרנה)– זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד חצי שנה ממועד החיסון האחרון.

מי שקיבלו רק חיסון אחד – אינם זכאים לתו ירוק, גם אם קיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית אחרי החיסון.

מחלימים (מי שקיבלו אישור החלמה אחרי תוצאה חיובית בבדיקת PCR)

מי שהחלימו פעם אחת או פעמיים ולא התחסנו – זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד חצי שנה מקבלת אישור ההחלמה האחרון.

מי שהחלימו, ובנוסף קיבלו חיסון אחד או יותר, לפני או אחרי ההחלמה – זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד 31.3.2022.

מי שקיבלו חיסון ראשון - תו ירוק זמני ל-30 יום, החל מ-6.1.2022

מי שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית

מי שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית ללא כל חיסון לפניה, ובנוסף קיבלו אחריה חיסון אחד לפחות – זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד 31.3.2022.

ילדים וילדות עד גיל 12 ו-3 חודשים שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית - זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף עד ליום 31.3.2022 או עד שיגיעו לגיל 12 ו-3 חודשים, המאוחר מבין שניהם.

מי שהתחסנו או החלימו בחו"ל, זכאותם לתו ירוק ותוקף התו שלהם תלויים במספר החיסונים שקיבלו ובתוצאות של בדיקות סרולוגיות ושל בדיקת PCR בארץ.

מי שקיבלו תוצאה שלילית בבדיקת קורונה (תו ירוק זמני)

מבוגרים וילדים שקיבלו תוצאה שלילית בבדיקה מהירה יכולים להפיק תו ירוק יומי שיהיה בתוקף ל-24 שעות בלבד מרגע הבדיקה.

איך להפיק תו ירוק מבדיקה מהירה

מבוגרים וילדים שקיבלו תוצאה שלילית בבדיקת PCR במימון פרטי יכולים להפיק תו ירוק שיהיה בתוקף למשך 72 שעות מרגע הבדיקה.

תעודת תו ירוק עבור ילדים

על מנת לעודד חיסונים, התעודה תיכנס לתוקף מיידית עם החיסון הראשון. התו הירוק לילדים עם חיסון אחד יישאר בתוקף למשך חודש לצורך כניסה למערכת החינוך. פטור מבידוד יינתן רק למי שיהיה מחוסן באופן מלא. החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר השלמת ההתאמות הנדרשות במערכות המחשוב של משרד הבריאות.