שבעה חודשים אחרי שקיבל את החיסון הישראלי – עבר כתבנו יואב אבן מבחן נוגדנים נגד נגיף הקורונה, לפני קבלת מנות חיסון של פייזר או מודרנה. לאחרונה חלה דעיכה בנוגדים בקרב חלק ממתנדבי החיסון הישראלי מהקבוצה של יואב, כ-170 שקיבלו את המינון השני בגובהו, והרופאים המליצו להם לקבל מנות חיסון נוספות. לפני שהוא קיבל את המנה הראשונה, של חברת מודרנה, נערכה לו בדיקה סרולוגית, והתוצאה מפתיעה – לא היו לו נוגדנים בכלל.

"התוצאה היא שלילית. לא נמצאו אצלו נוגדנים בכלל", אמרה ד"ר יעל שוב-עמי, רופאת משפחה מקופת החולים כללית. "אנחנו לא יודעים מתי נעלמו הנוגדנים לגמרי, אנחנו יודעים שכרגע – שבעה חודשים לאחר קבלת שתי מנות החיסון – זו התוצאה". היא הסבירה כי "אנחנו לא יודעים אם סמוך יותר לקבלת מנות החיסון, היתה תגובה חיסונית ועלייה של הנוגדנים, אין לנו כרגע נתונים לגבי החיסון הישראלי. אבל לפי תוצאות הבדיקה אתה בהחלט לא מוגן וממולץ להתחסן".

בדיקת נוגדנים לכתבנו יואב אבן (צילום: חדשות 12)
בדיקת הנוגדנים של כתבנו יואב אבן, בשבוע שעבר | צילום: חדשות 12

"קשה להשוות בין החיסון של פייזר לחיסון הישראלי, משום שאין לנו נתונים לגבי החיסון הזה", הבהירה ד"ר שוב-ארי. "יש לנו נתונים לגבי החיסון של פייזר, שבו כנראה יש דעיכה עם הזמן של רמת הנוגדנים, ולכן מדינת ישראל החליטה לצאת למבצע הבוסטר והתוצאות מראות שזה כנראה היה נכון", הוסיפה.

כתבנו סיפר כי "עכשיו אני בעצם מבין שההרפתקה הזו היתה יותר מסוכנת ממה שחשבתי, כי אני כל הזמן חששתי שאני מכניס לגוף שלי משהו שעלול להזיק לו כי מדובר בחיסון ניסיוני שנוסה לפני רק על 80 איש ולא על 40 אלף כמו אצל פייזר ומודרנה. ועכשיו אני מבין שהסכנה הגדולה היתה לא מהחיסון עצמו, אלא מכך שבמשך תקופה ארוכה בעצם לא הייתי מחוסן".