הטיפול הביתי הראשון לקורונה: מנהל התרופות והמזון האמריקני (ה-FDA) נתן הערב (רביעי) אישור חירום לשימוש בתרופה לקורונה של חברת פייזר. על פי הנתונים, הגלולה של פייזר יעילה ב-90% במניעת מחלה קשה ומוות בחולי קורונה. אחרי ההחלטה, פרסמנו לראשונה - משלוח ראשון של עשרות אלפי מנות של התרופה של פייזר צפוי להגיע לישראל כבר בשבוע הקרוב.

תרופה לקורונה: סיקור N12

נתוני מעבדה עדכניים מראים שהתרופה שומרת על יעילותה נגד האומיקרון. ההערכה בחברת התרופות היא שהגלולה עמידה בפני ווריאנטים וזנים חדשים. האישור של ה-FDA מאפשר את השימוש בתרופה בחולים מבוגרים בסיכון גבוה ובחולים בני 12 לפחות שאומתו חיוביים לקורונה.

התרופה לקורונה של חברת פייזר (צילום: reuters)
התרופה לקורונה של חברת פייזר | צילום: reuters

פייזר הודיעה שהיא כבר מוכנה להתחיל באספקה מיידית של הגלולה בארצות הברית, ואף מסרה את תחזיות הייצור שלה לשנת 2022. החוזה של החברה עם הממשל האמריקני עבור 10 מיליון טיפולים של תרופת פייזר מתומחר ב-530 דולר לטיפול.

הכדור של פייזר, שנלקח יחד עם התרופה האנטי-ויראלית הוותיקה "ריטונביר", יימכר תחת שם המותג "פקסלוביד". הגלולות מיועדות להילקח כל 12 שעות במשך חמישה ימים, זמן קצר לאחר הופעת התסמינים. בפייזר הוסיפו כי הם מתכוונים להגיש ב-2022 בקשה לאישור רגולטורי מלא של התרופה.

אישה עם מסכה חולפת ליד הבניין המרכזי של חברת פייזר (צילום: David Dee Delgado, getty images)
חברת פייזר | צילום: David Dee Delgado, getty images

בחודש שעבר חשפנו לראשונה ב"חדשות סוף השבוע" כי ראש הממשלה ומשרד הבריאות הגיעו לסיכום עם חברת התרופות פייזר, שתספק לישראל עשרת אלפים מנות של התרופה החדשה שפיתחה נגד קורונה. התרופה נועדה לסייע לחולים בעלי סיכון גבוה לפתח תחלואה קשה, ומטרתה היא לפגוע בהתרבות הנגיף בגוף.

הסיכום בין ישראל לפייזר הושג השבוע, וזאת לאחר שהאחרונה פרסמה את התוצאות המעודדות של המחקר שלה בתרופה החדשה. על פי הניסוי, התרופה צמצמה בשיעור של 90% את הסיכון להידרדר למחלה קשה ואף למות מהנגיף, בקרב בעלי סיכון גבוה לפתח תסמינים קשים - כל עוד הכדור ניתן בתוך שלושה או חמישה ימים מרגע התפתחות מחלה קשה.

פאנל המומחים של מנהל התרופות והמזון האמריקני (ה-FDA) הצביע בתחילת החודש בעד המלצה על תרופת הקורונה "מולנופיראוויר" של ענקית התרופות "מרק" תחת שורת אזהרות. ההצבעה עברה ברוב דחוק, והאישור בגלולה הומלץ לחולי קורונה בוגרים עם תסמינים קלים עד בינוניים שנמצאים בקבוצות סיכון. הצעד מגיע לאחר שה-FDA בחן נתונים אודות הגלולה והגיע למסקנה שהיא אפקטיבית. כעת ממתינים בעולם לאישור הרשמי של התרופה הראשונה בעולם על ידי ה-FDA וה-CDC, שעשוי להגיע תוך ימים ספורים ובכפוף לכך התרופה תהיה זמינה לשימוש בשבועות הקרובים.