מהנתונים הקיימים עד כה על זן האומיקרון, בסביבת ראש הממשלה מעריכים כי הגל הקרוב עומד להיות עם מספר נדבקים גבוה, אך קצר וללא עלייה משמעותית במספר החולים קשה. עם זאת, במטרה לבלום אותו, היעד הוא להגיע לבין 150 ל-200 אלף מתחסנים ביום, יעד שלא סביר שנגיע אליו. 

אחת מהדרכים לעודד את ההתחסנות היא באמצעות הנחיית ראש הממשלה להעניק תמריץ כספי לקופות חולים שיחסנו יותר. במקביל, תתקיים אכיפה על ההגבלות במרכזי המסחר שתיכנס לתוקף מיום ראשון וצפוי מבצע אכיפה נרחב של התו ירוק במסיבות הסילבסטר.

חולי קורונה, מחלקת קורונה בהדסה עין כרם (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
חולי קורונה, קורונה בישראל, מחלקת קורונה בהדסה עין כרם | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

יחד עם זאת, בשל קצב ההתחסנות המאוד נמוך ההערכה היא שבאמצע ינואר, בתוך כ-3 שבועות, נעמוד על עשרת אלפים נדבקים ביום. במצב כזה יעמדו מקבלי ההחלטות בפני דילמה: לחיצה על הברקס עם הגבלות משמעותיות או המשך חיים לצד הנגיף. הפרמטר העיקרי שיקבע יהיה מספר החולים קשה. 

המומחים בישראל אינם יודעים לספק הערכה בשלב זה של מספר החולים קשה הצפוי בישראל בשבועות הקרובים. על פי עמדת המומחים, האומיקרון אלים פחות בשיעור של בין 30-70% פחות. הפער בהערכה משמעותי וזה מה שייקבע לאן פניה של ישראל בשבועות הקרובים. 

בחינת מדיניות הבידוד מחדש

במקביל, בקרב שר הבריאות קיימת הבנה כי נדרש שינוי במדיניות הבידודים הנוכחית שעלולה להכניס מאות אלפים לבידוד. בין השאר תיבחן האפשרות שמחוסנים ייצאו מבידוד בכפוף לבדיקה - וד"ר אלרועי פרייס תבחן את הנושא בשבוע הקרוב.

נוסעים בנתב"ג (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

בנוסף, תתקיים בחינה מחודשת של מדיניות סגירת השמיים. רשימת המדינות האדומות ככל הנראה תצומצם בשבועות הקרובים, בעקבות המחיר הכבד שהמדיניות הנוכחית גובה.