בתום שנים של מאבק עיקש על קיצור תורנויות הרופאים, ולאחר ששר הבריאות ניצן הורוביץ הציג אתמול מתווה חדש - מאות מתמחים משכו היום (רביעי) את מכתבי ההתפטרות שהגישו. על פי התוכנית של הורוביץ, כבר בשנת 2022 יקוצרו התורנויות ל-18 שעות בבתי חולים בפריפריה ויוגבלו ל-6 משמרות בחודש. כעת יצטרפו גם 2 בתי חולים במרכז הארץ.

יו"ר ארגון הרופאים המתמחים "מרשם" ד"ר ריי ביטון אמרה: "אני מתרגשת, היום שמנו סוף לתורנויות של 26 שעות. סיכמתי עם שר הבריאות את כל הפרטים ואני שמחה לבשר שהמאבק הצודק שלנו הצליח. ניצחנו, ובסוף הדרך עם ישראל ניצח - כי הוא יקבל רפואה טובה יותר ולא רופאים ורופאות עייפים מדי".

כך ייראה המתווה לקיצור התורנויות: 

  • ב-25 באוקטובר 2021: יופעל מתווה קיצור התורנויות בראשות המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ובהשתתפות נציג משרד האוצר, נציג מנהלי בתי החולים, נציג ההסתדרות הרפואית ונציגי מתמחים.

  • ב-31 במרץ 2022: מתווה קיצור התורנויות ייושם בעשרה בתי חולים בפריפריה.

  • ב-30 בנובמבר 2022: המתווה יורחב למחלקות הרפואה הדחופה, הפנימיות וחדרי מיון בשני בתי חולים נוספים במרכז הארץ. עד סוף השנה יוחלט מי יהיו אותם בתי חולים.

  • ב-31 במרץ 2023: המתווה ייכנס לתוקף במחלקות פנימיות ומלר"דים בכל בתי החולים בישראל.

  • דצמבר 2025: הצפי להשלמת מתווה קיצור התורנויות על כל חלקיו - גם במקצועות הכירורגיים

מתמחים מבתי חולים במחאה
מחאת המתמחים - סוף למשבר

בארגון המתמחים ציינו כי ההיתר של שרת הכלכלה ברביבאי והמתווה המתוקצב של שר הבריאות הורוביץ, שהושגו בזכות המאבק, משלימים אחד את השני ויוצרים מסגרת חזקה ואיתנה המבטיחה כי הקיצור הוא אמיתי - ולא ייתקע בגלל אינטרסים צרים של גורמים במערכת.

עוד הוסיפו שם כי מערכת הבריאות, באמצעות קיצור התורנויות, תשיג בין היתר כ-1,250 תקנים (כחצי מיליארד שקלים), תמקד ותשפר את ההכשרה ותגדיל את מספר הסטודנטים לרפואה - לצד תנאי העסקה אנושיים. לדבריהם ביממה האחרונה התקיימו שיחות ודיונים קדחתניים עם גורמי משרד הבריאות ואנשי הצוות של השר, ורק כשהובהר שהדברים אכן מעוגנים מבחינה תקציבית - מעבר לרמה ההצהרתית - ניתן לברך ולהגיד שיש כאן בשורה של ממש.

"מבקשים לברך את שר הבריאות ניצן הורוביץ על הובלת המהלך ועל ההישגים ההיסטוריים עבור מערכת הבריאות בכללותה", אמרו בארגון המתמחים.

אתמול פורסם כי פרטי המתווה לקיצור תורנויות המתמחים גובשו בימים האחרונים בהנחיית שר הבריאות, ובמסגרת תהליך שהוביל יחד עם מנכ"ל המשרד פרופ' נחמן אש. התכנית עוצבה בידי אנשי המקצוע במשרד הבריאות ובשיתוף עם ההסתדרות הרפואית בישראל, ומתמחים מכל בתי החולים ברחבי הארץ.

מארגון המתמחים נמסר לאחר הצגתו הראשונית של המתווה: "אחרי ימים ארוכים של שיחות לתוך הלילה, הצעות ובחינה של מתווים אפשריים עם הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות ובלשכת השר, נראה כי הדברים מתכנסים לכיוון הנכון ואנחנו שמחים על הודעתו של השר ועל רוח הדברים שיוצאת ממנה".