המאבק על קיצור התורנויות נמשך: סטודנטים לרפואה מאוניברסיטאות בכל רחבי הארץ הודיעו הערב (חמישי) כי ביום ראשון יקיימו שביתת הזדהות עם מאבק המתמחים לרפואה. 

לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

במכתב שנשלח לדיקני הפקולטות לרפואה באוניברסיטאות תל אביב, העברית, הטכניון, בר אילן, בן גוריון ואריאל, כותבים הסטודנטים: "מאבק המתמחים המתקיים מזה שנים מגיע בשבועות אלה לנקודת רתיחה. בכאב רב צפינו במתמחים ובמתמחות מוסרים את ההודעה על הגשת מכתבי ההתפטרות, וזאת לאחר שמוצו כל הניסיונות מצידם להגיע להבנות לגבי קיצור התורנויות של 26 שעות". 

"ההחלטה על מהלך ההתפטרות מגלמת בתוכה שבר גדול והבנה שללא מהלך דרסטי קולם ימשיך להיות מושתק לעוד שנים. כאות סולידריות נקיים שביתה ארצית בת יום אחד ב-17 באוקטובר בכל הפקולטות לרפואה בארץ".

במקביל, צפויה להיערך באותו היום הפגנה של המתמחים והסטודנטים בתל-אביב. "אנו קוראים משרד הבריאות לשים סוף למצוקה של דור שלם, להגיע להבנות עם המתמחים ולדאוג לתהליך אמיתי לקיצור התורנויות", סיכמו את המכתב.

מעין ידוב, סטודנט לרפואה בשנה החמישית באוניברסיטה העברית סיפר: "אנחנו שובתים כאות הזדהות עם המאבק הצודק והנכון של המתמחים. כל אזרח צריך לתמוך בו עבור עתיד המטופלים והציבור בישראל. המתמחים משלמים מחיר אישי וגם אנחנו החלטנו להקריב ולהראות שאנחנו עומדים לצדם במאבקם הצודק. דיקנית הפקולטה של האוניברסיטה העברית החליטה שלא יינקטו צעדים משמעתיים כנגד מי שייקח חלק בשביתה וזה ייחשב כחיסור מוצדק".

ערן דותן, סטודנט לרפואה בשנה החמישית באוניברסיטת תל-אביב הוסיף: "אנחנו מבינים שזו תהיה המציאות שלנו בעוד כמה שנים ולא מוכנים להשלים עם המצב. הגיע הזמן שלנו לעשות צעד אמיץ ומרחיק לכת כדי שהמערכת כולה תבין שצריך לשים סוף לתנאים הלא הולמים שבהם עובדים המתמחים. ההבטחה לקיצור התורנויות עד 2026 לא מעוגנת במסמכים ובתקציבים מסודרים. אין עירבון לכך שמשרד הבריאות מעמוד במילתו. מה שצריך לקרות זה שמשרד הבריאות יוסיף תקנים למחלקות הפנימיות ולמלר"דים ויודע שיש כוונה לקצר תורנויות גם במחלקות הכירורגיות".

שרי הבריאות והאוצר הציגו מתווה לקיצור התורנויות שצפוי לצאת לדרך בשנת 2022 - תחילה בבתי החולים בפריפריה בלבד וללא המקצועות הכירורגיים. על פי המתווה התורנויות יקוצרו ל-18 שעות, ועד שנת 2026 יושלם המהלך בכל רחבי הארץ.