שר הבריאות ניצן הורוביץ ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי צפויים להציג בשעה הקרובה את המתווה הסופי לקיצור שעות התורנות של מתמחי הרפואה. על פי המתווה, שעות התורנות יקוצרו מ-26 שעות ל-18 שעות במקצועות שאינם כירורגיים, כשהמתווה יתחיל באפריל 2022 בעשרה בתי חולים בפריפריה - ויתרחב לכל הארץ ב-2026. במקביל, ארגון הרופאים המתמחים "מרשם" כינס מסיבת עיתנואים ובה הביעה ד"ר ריי ביטון, יו"ר הארגון, התנגדות למתווה - והודיעה שמחר אלפי מתמחים יגישו מכתבי התפטרות.  

"שיקרו לנו, מכרו אותנו והונו אותנו", אמרה ביטון. "ביד רועדת ובלב כבד נגיש מחר 2,360 מכתבי התפטרות של מתמחים וסטאז'רים. אנחנו רוצים לבקש סליחה מהמטופלים שלנו ומתנצלים על הצעד הקיצוני הזה שנאלצנו לעשות. הייתה אפשר לתקן את הדבר, רצינו להגיע למתווה מקובל אך לצערנו זה נמנע".

מחאת המתמחים מחוץ לכנסת (צילום: ארגון המתמחים מרשם)
מחאה של מתמחים מחוץ לכנסת במרץ 2020 | צילום: ארגון המתמחים מרשם

ביטון הסבירה את ההתנגדות: "לצערנו במתווה שיוצג אין בשורה אמיתית. הקיצור הוא רק למקצועות שאינם כירורגיים בפריפריה בלבד. גם הטיפול הנמרץ ומחלקת ההרדמה לא במתווה. אין שום הבטחה לגבי קיום המתווה לשנים הבאות. רק 10% מהמתמחים ייהנו מהקיצור בשנת 2021, בעוד ש-90% מהמתמחים ימשיכו עם תורנויות של 26 שעות. יש התחלה של קיצור תורנויות ואנו מברכים עליו אבל זה לא מספיק. ביקשנו שהפעימה הראשונה תהיה על יותר מ-10% מהמתמחים". 

שר הבריאות ניצן הורוביץ הציג את המתווה ואמר במסיבת עיתונאים: "המתווה שאנחנו מביאים היום הוא בשורה הסטורית. אחרי שנים של דיבורים, עברנו למעשים. 20 שנה אף אחד לא רצה לגעת בנושא התורנויות. אף שר בריאות לא רצה להכניס את הראש שלו לדבר הזה: נושא קשה, סבוך מאוד עם הרבה התנגדויות ומעט מאוד כסף.  נתחיל ב2022 ואנחנו נותנים ׳פור׳ לבתי החולים בפריפריה – מתחילים בעשרה בתי חולים, ותוך חמש שנים, נרחיב לכל רחבי הארץ".
 
"שינויים גדולים לא עוברים בקלות, וזה שינוי גדול מאוד", אמר השר הורוביץ, "נצטרך את הנכונות ושיתוף הפעולה של כל מערכת הבריאות למהלך. נלמד תוך כדי הדרך, נתקן ונשפר דברים ונתגבר על המכשולים כדי שקיצור התורנויות יושלם על פי התכנון".

המאבק לקיצור התורנויות - התפתחות הפרשה

אחת למספר חודשים שרי הממשלה חותמים על הארכת היתר ההעסקה החריג שמאפשר למערכת הבריאות להעסיק רופאים מתמחים עם תורנות שאורכה 26 שעות. במהלך ההכשרה, מחוייבים הרופאים לבצע 6 תורנויות כאלו בחודש. 

לאחר מאבק ארוך שנים, לאחרונה הושגה פריצת דרך כששרת הכלכלה אורנה ברביבאי הצהירה שבכוונתה לקצר את התורנויות לשמונה עשרה שעות. המתווה תוכנן לצאת דרך בעשרה בתי חולים בפריפריה בתחילה, במקצועות שאינם כירורגיים ורק לאחר מכן להתרחב ליתר ההתמחויות ובתי החולים. 

בדיון בוועדת הבריאות של הכנסת שנערך בתחילת השבוע התגלה כי משרד הבריאות מבקש החרגות ושינויים במתווה שהוצע. במכתב שעליו חתום המנכ"ל פרופ' נחמן אש נכתב: "המתווה לא ישים ואנו מבקשים לעכב את תחילתו לאפריל 2022. אנו מציעים כי הצו יחול על מקצועות: פנימית, ילדים, רפואה דחופה ונשים ויתר המקצועות יתווספו בהדרגה".

הפגנת המתמחים ב"הבימה" (צילום: אלעד גוטמן)
מתוך הפגנת מתמחים מול הבימה | צילום: אלעד גוטמן

אתמול דווח שבעקבות הסערה סביב שינוי המתווה, עשרות מתמחים כבר חתמו על מכתבי התפטרות. שרת הכלכלה אורנה ברביבאי התראיינה אתמול ב"תוכנית חיסכון", והודיעה שהיום יפורסם המתווה באופן רשמי. "הרעיון הוא להתסכל על התפתחות המתמחים בשנים הבאות, ולהתחיל בפריפריה שם יש הכי הרבה בעיות", אמרה בריאיון.