פרסום ראשון: אחרי שבשבוע שעבר בית החולים הלל יפה בחדרה שותק בעקבות פריצה של האקרים, בסוף השבוע בוצעה מתקפה משולבת כנגד המוסדות הרפואיים הגדולים בישראל. הערב (ראשון) פורסם ב"תוכנית חיסכון" שבין תשעת בתי החולים שהותקפו בסוף השבוע גם בית החולים הגדול בישראל - שיבא תל השומר. מערך הסייבר הצליח לבלום את אותה המתקפה. האקרים ניסו לפרוץ גם לבתי החולים וולפסון, ברזילי - שני בתי חולים גדולים עם הרבה מטופלים.

ההאקרים ניסו להשבית את מערך הטיפולים בבתי החולים האלה, למרבה המזל הם לא הצליחו. "לשמחתנו הפקת הלקחים מהמתקפה הקודמת מנעה את המתקפות הללו", אמר היום מנכ"ל משרד הבריאות פרפ' נחמן אש בתוכנית חיסכון. "זה רק ממחיש את האיום הקיים. צריך לראות איך אנחנו עושים צעדים שיביאו לכך שנהיה מוגנים מספיק. אנחנו עדיין מבררים מי עומד מאחורי המתקפה. אנחנו יודעים שהמטרות של המתקפות כלכליות ולא אחרות. זו כנראה קבוצה שעדיין לא יודעים פרטים עליה".

בית החולים ברזילי, ארכיון (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
היה בין יעדי התקיפה - בית החולים ברזילי | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

לפני חמישה ימים הצליחו לפרוץ להלל יפה, ועדיין בית החולים לא חזר לפעילות מלאה. ללא ספק מדובר בעליית מדרגה בהיקף המתקפות. מלבד שלושת בתי החולים שפרסמנו את שמם יש עוד 6 בתי חולים שניסו לפרוץ אליהם, והניסיונות נמשכים כל העת. חשוב להדגיש שכל בתי החולים הצליחו לבלום את המתקפות האלה.

לפני 4 ימים אירעה מתקפת הסייבר על בית החולים הלל יפה. אז נמסר מבית החולים כי אירוע דרישת הכופר ע"י ההאקרים דווח למשרד הבריאות ולמערך הסייבר הלאומי באופן מיידי ונמצא בטיפול של טובי המומחים בתחום. עוד נמסר כי "בית החולים מתנהל כעת במערכות חלופיות לטיפול בחולים. הטיפול הרפואי בבית החולים מתקיים באופן שוטף למעט פעילות אלקטיבית לא דחופה".