"לא הסכימה להודיע לראש הממשלה": סערת הפיטורים במשרד החינוך נמשכת גם היום (שלישי) עם טענות חריפות של עובדים נגד שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון. בהקלטות שהבאנו לראשונה ב"מהדורה המרכזית" מספרת אחת מהעובדות שפוטרו כי בהוראת השרה - היא נאלצה להסתיר את נתוני התחלואה מראש הממשלה: "היא פחדה שיסגרו כיתות ירוקות ובתי ספר". בנוסף סיפרה העובדת לשעבר איך השרה נמנעה מלקדם את מבצע החיסונים: "היא לא הסכימה שנרתום את בתי הספר". מלשכת השרה נמסר בתגובה: "מסע נקמה, גיבוב שקרים"

את הדברים אומרת מי שעד יום ראשון האחרון עבדה בלשכת מנכ"ל משרד החינוך והכירה את הכול מקרוב, במיוחד את נתוני התחלואה במערכת החינוך. "לי זה היה מאוד קשה שלא נתנו לנו להוציא נתונים החוצה, וזה היה נתונים שקריטיים בעיניי", סיפרה העובדת. "זה ההתפרצויות, עניין אותי שיש התפרצויות, ברמת אפילו להעביר לראש הממשלה. יש לנו חיתוך מצב איתו, הוא ביקש 'תעבירו אירועים חריגים'. היו לי אירועים של 70, 50 ו-35 מאומתים. רציתי להעביר לרה"מ, זה חשוב גם שאנשים ידעו".

"התפרצות גדולה מאוד, היו לנו כמה כאלה", המשיכה העובדת בדבריה. "אבל היא לא הסכימה להוציא לתקשורת את זה, והיא לא הסכימה להודיע לראש הממשלה, כי היא פחדה שיסגרו כיתות ירוקות ויסגרו בתי ספר וכיתות. אני לא חייתי בשלום בכלל, שזה יכול לגרום לתחלואה בכל הסביבה שם. למזלי, רופא המחוז בסוף התערב שם והוא סוגר".

היא הוסיפה כי "היה לנו בעילבון שם מקרה בכמה בתי ספר, שזה פשוט כזה המשיך להתפרץ, לא עשו כלום, וזה פשוט התפרץ שם לתוך הקהילה ולא סגרו את בתי הספר שם. האמנתי בה בנושא של השקיפות ושל הנתונים. מצד אחד היא דורשת נתונים ושקיפות מגורמים אחרים, רק כשזה קשור אלינו, או אליה, או למשרד, יש איזה ממש ערפל קרב כזה ששומרים על עמימות".

למעשה, על פי העובדת, נתונים קריטיים לא דווחו. לטענתה, אלו הפרטים שנשארו בתוך משרד החינוך:
התפרצות מאסיבית בבית ספר "רבין" ביבנה - תוך יומיים עלה מספר המאומתים מ-20 ל-65.
תלמוד תורה "ארץ המוריה" בירושלים - 64 מאומתים.
תלמוד תורה ברמת השרון - 49 מאומתים.
בארי בבאר שבע - 38 מאומתים.
חלמיש בערד - 33 מאומתים.

בנוסף היא מספרת איך השרה נמנעה מלקדם את מבצע החיסונים בבתי הספר. "אתמול (יום ראשון) היה לנו דיון של סטטוס חיסונים", אמרה. "בעצם, עדכנו אותנו כל הפקע"ר והאלה מהשטח, כמה בעצם היו בסוף חיסונים מהפוטנציאל. הוא מתחיל לספר לנו. אתם לא תאמינו - בג'סר א-זרקא ובבועיינה-נג'ידאת, הוא מדבר איתנו בעשרות אחוזים. הוא כזה תפס את הראש ואמר 'אני לא מאמין שכמעט ויתרנו על זה, שהיא פשוט לא רצתה לעשות את זה".

"זה בלי קמפיין, היא לא הסכימה עדיין שאנחנו נרתום את בתי הספר, בלי כלום", הסבירה העובדת לשעבר. "הם פשוט הגיעו עם הניידות וההורים הגיעו. זה מטורף. לחשוב מה היה קורה אם באמת היינו 100%, או אפילו לא 100% - אלא 70% בתוך זה".

הפערים הגדולים בין שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון למנכ"ל המשרד יגאל סלוביק הובילו לכך שיפוטר – זה אומנם הליך לגיטימי, אבל ממה ששמענו כאן עולים ליקויים שנוגעים לא רק לחינוך ילדינו אלא לבריאות הציבור כולו. מוקדם יותר פרסמנו לראשונה כי מי שתחליף את סלוביק בתפקיד היא דלית שטאובר.

צריך לומר שמדובר במילה נגד מילה. בשיחות סוגרות שרת החינוך מכחישה לחלוטין את הטענות האלה. היא אומרת שהיא לא דיברה עם אותה עובדת ולא נתנה שום הנחייה. עם זאת, נתונים על התפרצויות נשארו בתוך משרד החינוך. בחודשים האחרונים אנחנו שומעים אנשים ממשרד החינוך ששואלים "איך המערכת עובדת ויש התפרצויות?". עולה מהדברים שיש כאן מגמה שחייבים לבדוק אותה.

מלשכת שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון נמסר: "מדובר בגיבוב שקרים של עובדת במשרת אמון של המנכ"ל שיצאה יחד איתו למסע נקמה תקשורתי. עצם העובדה שהעובדת לא מתראיינת בפנים גלויות ובקולה כדי להגן על עצמה מתביעה דיבה מוכיחה כי מדובר באוסף של שקרים. משרד החינוך פועל בשיתוף מפעולה מלא עם משרד הבריאות שאצלו מרוכזים כל הנתונים וכן עם פיקוד העורף לקיום כל החלטות הממשלה וקבינט הקורונה".

בעקבות הפרסום, שר החוץ יאיר לפיד צייץ בטוויטר: "מביע אמון מלא בשרת החינוך, במקצועיות שלה וביושרתה. כל ההכפשות לא יעזרו, ממשיכים לשנות את המדינה יחד".