חברת פייזר הודיעה היום (רביעי) באופן רשמי כי לצורך הגנה מפני הווריאנט החדש אומיקרון יש להתחסן במנת בוסטר שלישית. החברה גם ציינה שאם יהיה צורך, הם יוכלו לספק חיסון מותאם נגד אומיקרון כבר בחודש מרץ 2022.

ההודעה התפרסמה בעקבות ניסויי מעבדה שביצעה פייזר יחד עם חברת ביונטק, שותפה לייצור החיסון נגד קורונה. בהצהרה של שתי החברות הוסבר כי רמות הנוגדנים בגוף לאחר קבלת חיסון שני היו נמוכות משמעותית מול אומיקרון, לעומת רמת הנוגדנים לאחר קבלת חיסון שלישי.

"למרות ששתי מנות של החיסון עדיין עשויות להציע הגנה מפני מחלה קשה הנגרמת על ידי הווריאנט אומיקרון, ברור מהנתונים הראשוניים אלה שההגנה משתפרת עם קבלת מנה שלישית של החיסון שלנו", אמר אלברט בורלא, מנכ"ל פייזר. "חיסון כמה שיותר אנשים בשתי המנות הראשונות ובוסטר זו הדרך הטובה ביותר למניעת התפשטות הקורונה".

מנכ"ל פייזר ד"ר אלברט בורלא (צילום: Photo by Win McNamee/Getty Images )
מנכ"ל פייזר אלברט בורלא | צילום: Photo by Win McNamee/Getty Images

תוצאות הניסוי של פייזר מגיעות בהמשך לתוצאות שהתקבלו ממחקר ראשוני של מדענים בדרום אפריקה שהתפרסם מוקדם יותר. על פי המחקר הדרום-אפריקני, בדיקות דם של מחוסנים הראו דעיכה גדולה, עד פי 40, ביכולתם של הנוגדנים מהחיסון לבלום את התפשטות הווריאנט בגוף לעומת ההגנה מפני נגיף הקורונה המקורי. עם זאת, פרופסור אלכס סיגל, שעמד בראש הצוות שביצע את המחקר, אמר שקבלת בוסטר, או מנה נוספת עבור מחלימים, יכולה להעלות את יעילות החיסון נגד הווריאנט שמעורר דאגה רבה בעולם.

מהתוצאות עלה גם כי הנוגדנים אחרי שתי מנות חיסון היו הרבה פחות יעילים מול אומיקרון לעומת נגיף הקורונה המקורי. עד כמה פחות יעיל? עד פי 40. כמו כן, נמצא כי אומיקרון חמקמק הרבה יותר מווריאנטים אחרים. וריאנט בטא למשל, שאותר לראשונה לפני שנה בדרום אפריקה, נחשב בזמנו לכזה שיכול לחמוק בצורה טובה מההגנה של החיסון. עם זאת, מהמחקר הנוכחי מסתמן שלאומיקרון יש יכולת התחמקות הגבוהה פי 5 עד 10 לעומת בטא.