לקראת אישור חיסון ילדים בני 5-11 בישראל נגד קורונה שצפוי ככל הנראה בתוך כשבועיים, הפרויקטור פרופ' סלמאן זרקא אומר היום (רביעי) בריאיון לחדשות 12 כי התו הירוק יישאר בתוקף - וכי במשרד הבריאות צפויים לדון באפשרות לבטל את הבדיקות בחינם לילדים שלא יתחסנו. עם זאת, בכירי המשרד הבהירו בימים האחרונים שבכוונתם לאפשר להורים לקבל החלטה עצמאית לגבי חיסון ילדיהם - כך שעדיין לא ברור אם סנקציות אכן יוטלו. 

במענה לשאלה האם ילדים בני פחות מ-12 יחויבו מעכשיו בחיסון עבור תו ירוק, אמר פרופ' זרקא: "תו ירוק בישראל לא בא בשביל לחייב חיסונים אלא בא בשביל להגן עלינו, המחוסנים, שיכולים לפגוש את הנגיף במסעדה או בקולנוע. מאוד נרצה שהילדים יתחסנו ויקבלו תו ירוק קבוע. האם עדיין נאפשר להם את הבדיקות חינם? זה נושא שעוד נדון בו בהמשך". 

חיסון בני נוער בחיסון לקורונה (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
אישור לחיסון ילדים נגד קורונה בישראל צפוי בתוך כשבועיים | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

פרופ' זרקא הוסיף: "אני יכול להבין את החשש של ההורים אבל חשוב להכיר את הנתונים: החיסון נמצא בטוח ויעיל. לעומת זאת, ממחלת הקורונה יש סכנה לתסמונת PIMS ולתופעות פוסט-קורונה כמו פגיעה בזיכרון ועייפות. למדנו שהקורונה היא מחלה שאינה חולפת". 

מבצע החיסונים לילדים כולל הפעם מינון מופחת והמתנה של שלושה שבועות בין המנה הראשונה למנה השנייה. "המינון של החיסון לילדים הוא שליש מחיסון למבוגר", אומר פרופ' זרקא, "חברת פייזר מייצרת אמפולות מיוחדות עם המינון המופחת. הפעם מספיק שליש מינון כדי להשיג את ההגנה".

ראש שירותי בריאות הציבור: "לא הייתי רוצה שנטיל סנקציות"

בריאיון למהדורה המרכזית אמש (שלישי) אמרה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, כי הייתה מעדיפה שלא יוטלו סנקציות על הורים שיבחרו לא לחסן את ילדיהם: "כל הורה צריך לבחור את הבחירה הנכונה עבורו ועבור הילד שלו. התפקיד שלנו להביא את הנתונים ולהסביר למה אנחנו חושבים שזה חשוב, יעיל ובטוח".

עוד הדגישה ד"ר אלרעי-פרייס כי במדינת ישראל יתרחש תהליך שקוף ובהיר שיאפשר לכל הורה לקבל את הנתונים המדויקים על השפעת החיסון על ילדים: "הנתונים מה-FDA מעידים על יעילות מאוד גבוהה של החיסון ועל תופעות לוואי מעטות. התפקיד שלנו הוא להסתכל על הנתונים ולחשוב איפה החיסון הזה פוגש את מדינת ישראל ביחס לנתוני התחלואה. כל התהליך הבדיקה והבחינה ייעשה גם כאן - ולא יהיה העתק-הדבק ממה שקורה בארה"ב".