הגל החמישי הגיע גם לבתי האבות? 25 בני אדם אומתו כחיוביים לקורונה בבית אבות "בית סביון" - כך פורסם הערב (שבת) לראשונה ב"פגוש את העיתונות". 20 מהנדבקים הם דיירים קשישים והיתר עובדים במקום. חשד גבוה שהם נדבקו בווריאנט אומיקרון. בעקבות כך, ראש הממשלה נפתלי בנט הנחה לבצע בדיקות מהירות בכניסה לבתי האבות והדיור המוגן - גם למחוסנים. במקביל, מספר המאומתים לאומיקרון הוכפל: 591 נדבקים חדשים זוהו ביממה האחרונה.

כל הנדבקים בבית האבות במצב קל ולא נזקקו לאשפוז. בעקבות ההתפרצות, מחר ייבדקו כל הדיירים והעובדים במקום. מקור ההדבקה לא ידוע - עובדה שממחישה עד כמה האומיקרון מתפשט בישראל, והחשש הוא שיגיע גם לבתי האבות, אחת מנקודות התורפה העיקריות במגפה, שסבלו מתמותה גבוהה בגל הראשון בתחילת 2020.

במקביל, משרד הבריאות עדכן הערב על 591 מאומתים חדשים לווריאנט אומיקרון. בסך הכול זוהו בישראל עד כה 1,118 מאומתים - מתוכם 723 ששבו מחו"ל. לפי משרד הבריאות, קיים חשד גבוה לעוד 861 מקרים של חשיפה לווריאנט האומיקרון שעדיין לא התקבלו תוצאות הריצוף לגביהם.

בשל החשש מהתפרצויות בבתי האבות, ראש הממשלה בנט קיים הערב התייעצות טלפונית בעניין זן האומיקרון בהשתתפות שר הבריאות ניצן הורוביץ, שבסיומה הנחה להדק באופן מיידי את ההגנה על האוכלוסייה המבוגרת, בדגש על פרויקט "מגן אבות", ולבצע בדיקות מהירות בכניסה לבתי האבות והדיור המוגן גם למחוסנים.

בנוסף, ראש הממשלה הנחה לקיים הערכת מצב בעניין מלאי הציוד בישראל ולהיערך כבר למקרה של גל שישי למקרה שיתרחש. כמו כן, יקודם רכש של 50 מיליון ערכות אנטיגן נוספות.

בתוך כך, ישראל חתמה היום על הסכם לרכש עשרות אלפי מנות תרופה של פייזר לטיפול בקורונה. ההסכם הושג בעקבות משא ומתן אינטנסיבי שניהל בשבוע האחרון ראש הממשלה בנט עם מנכ"ל פייזר אלברט בורלא. התרופות יגיעו בימים הקרובים ולא יידרש תשלום על השימוש בהן.

התרופה מורידה תחלואה קשה ב-90% אצל מאומתים, גם בדלתא וגם באומיקרון, והמטרה היא להאט את קצב האשפוזים בניהול הגל הנוכחי. פרטי ההסכם יישארו חשאיים ברובם, כמו שאר הסכמי הרכש שנחתמו עד היום מול הפייזר. ישנה תחרות קשה בין המדינות על מלאי התרופות ועל זמן האספקה.

ראש הממשלה בנט נשא ונתן ישירות מול אלברט בורלא. בסביבתו מבהירים כי "התרופות הן לא תחליף לחיסון. התחרות העולמית עליהן קשה והן יקרות מאוד. התרופות הן בבחינת שכבת הגנה שנייה, לא ראשונה".

מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב עולה כי מקדם ההדבקה ממשיך לטפס - ועומד כרגע על 1.4. ביממה האחרונה אובחנו 1,775 מאומתים, ובבתי החולים מאושפזים 90 חולים במצב קשה. 41 מהמאושפזים במצב קריטי, 34 מונשמים ו-15 מחוברים לאקמו. אחוז נבדקים חיוביים עומד על 1.82% מתוך 99,032 נבדקים לגילוי הנגיף אתמול. מפרוץ המגפה בישראל מתו 8,241 מסיבוכי נגיף הקורונה, שישה מתוכם בשבוע האחרון.

מנתוני משרד הבריאות עולה כי בישראל יש שתי ערים אדומות - ראשון לציון ומעלה אדומים. מספר המאומתים זינק בראשון לציון ב-274% ובמעלה אדומים ב-759%. מספר המאומתים השבוע זינק ב- 83% בהשוואה לשבוע שעבר ומספר החולים קשה החדשים עלה ב-73.9%. בישראל יש כיום 11,590 חולים פעילים, 1,874 מתוכם מתגוררים בירושלים, 663 בתל אביב, 632 בראשון לציון ו-500 מתגוררים במעלה אדומים.

ביום שישי התחסנו 5,905 ישראלים במנת החיסון הראשונה, 6,210 במנה השנייה ו-5,115 במנה השלישית. בסך הכול התחסנו 5,875,960 במנה השנייה ו-4,190,768 במנה השלילית.