מדיניות הכניסה לבידוד תשונה? זן האומיקרון כבר מרים את ראשו בישראל והווריאנט מתפשט עוד ועוד ברחבי הארץ - ובעקבות ההערכות שההדבקה ההמונית היא בלתי נמנעת, אומר ראש הממשלה בנט בשיחות סגורות שגל התחלואה הנוכחי יגיע לשיאו בעוד 10 ימים ושיהיה מדובר בגל קצר יותר שצפוי להימשך בין 8 ל-9 שבועות. כתוצאה מכך, הצפי הוא למאות אלפי מבודדים בכל רחבי הארץ בתקופה הקרובה. 

הסיבה לכך שמאות אלפים ייכנסו לבידוד היא שלפי ההנחיות - כל מי שהיה במגע עם מאומת אומיקרון מחויב להיכנס לבידוד - גם אם הוא מחוסן. המדיניות הזו בעייתית מכיוון שהיא מובילה לפגיעה קשה במשק - וגם כי היא לא נותנת כל יתרון למי שכבר מחוסן, והחשש הוא שהדבר יוביל לשיתוק גם במשק וגם במערכת החינוך. זו הסיבה שבימים אלה דנים במשרד הבריאות בשינוי אפשרי של מודל הבידוד למודל "הגיוני" יותר. נכון להיום אין מספיק נתונים לשנות את המודל הקיים, אך בקרב מקבלי ההחלטות קיימת ההבנה שהוא מחייב שינוי - ובהקדם. 


"יש אי ודאות. האומיקרון - סוג של צונאמי"


מוקדם יותר היום, נציגי הצוות לטיפול במגפות וועדת החיסונים בראשות ד"ר בעז לב קיימו מסיבת עיתונאים על רקע התפשטות האומיקרון - ותחילת מבצע החיסונים בפעם הרביעית: "אנחנו רואים וריאנט זריז מאוד עם מקדם הדבקה בין 3 ל-4 שלא ראינו בעבר", אמר ד"ר לב, "הווריאנט הזה הופך לדומיננטי בכל הארצות וגם אצלנו. כל האירוע מאופיין על ידי אי ודאות מאוד גבוהה. יש הרבה דברים שאנחנו לא יודעים, כמו למשל עד כמה הווריאנט גורם למחלה קשה. מה שכן ברור הוא שחומרת המחלה קלה יותר".

החיסון והווריאנט החדש (עיבוד: 123RF‏)
"הווריאנט החדש - כמו רכבת דוהרת" | עיבוד: 123RF‏

על ההחלטה להתחיל לחסן בני 60 ומעלה במנת חיסון רביעית אמר ד"ר לב: "יש מה שנקרא 'מחיר הטעות'. אם יבוא גל ולא חיסנו - המחיר של ההחלטה לא לחסן יהיה תחלואה קשה והרבה בידודים. זה מחיר הטעות אם לא נחסן. יש גם מחיר הפוך: אם נחסן למרות שהמחלה קלה, ישנן תופעות הלוואי של החיסון. כששוקלים זה נגד זה ההחלטה של הצט"מ הייתה שהמחיר יותר גדול כאשר אנחנו לא נחסן. לכן החלטנו להמליץ על החיסון".

"אין לנו הרבה זמן להחליט החלטות, זה כמו רכבת דוהרת וצריך להחליט גם כאשר אנחנו לא יודעים הכול", אמר ד"ר טל ברוש, מרכז הצוות לטיפול במגפות. "ההמלצה על מנה רביעית לא באה במקום ההמלצה הקיימת לאנשים לא מחוסנים ללכת להתחסן, או במקום מנת בוסטר. יש אי ודאות מאוד גדולה כמה גל התחלואה יביא מחלה קשה. אבל אי אפשר להיות נאיביים ולהניח שזה יהיה וירוס חלשלוש".