תקווה חדשה בניהול המגפה: ראש הממשלה ומשרד הבריאות הגיעו לסיכום עם חברת התרופות פייזר, שתספק לישראל עשרת אלפים מנות של התרופה החדשה שפיתחה נגד קורונה - כך חשפנו הערב (שבת) ב"חדשות סוף השבוע". התרופה נועדה לסייע לחולים בעלי סיכון גבוה לפתח תחלואה קשה, ומטרתה היא לפגוע בהתרבות הנגיף בגוף.

סיקור שוטף ב-N12

• פייזר בתוצאות ראשוניות של ניסוי בתרופה נגד קורונה
התרופה נגד קורונה: כמה היא יעילה והאם עדיפה מחיסון? עושים סדר

הסיכום בין ישראל לפייזר הושג השבוע, וזאת לאחר שהאחרונה פרסמה את התוצאות המעודדות של המחקר שלה בתרופה החדשה. על פי הניסוי, התרופה צמצמה בשיעור של 89% את הסיכון להידרדר למחלה קשה ואף למות מהנגיף, בקרב בעלי סיכון גבוה לפתח תסמינים קשים - כל עוד הכדור ניתן בתוך שלושה או חמישה ימים מרגע התפתחות מחלה קשה.

בניסוי שביצעה החברה האמריקנית, התרופה נבדקה בקרב חולים לא מחוסנים שנחשבים בעלי סיכון גבוה לתחלואה קשה. למשתתפים בניסוי ניתן באקראי שילוב של שני כדורים בתוך שלושה או חמישה ימים מהופעת תסמיני המחלה - הגלולה הניסיונית ממשפחת מעכבי הפרוטאזות, ביחד עם תרופה בשם ריטונביר, גם היא מעכבת פרוטאז. המשתתפים האחרים קיבלו פלצבו. מטרת התרופה היא למנוע מהנגיף להתרבות בגוף ולמנוע את הגעתם של חולים לאשפוז בבית חולים.

התרופה החדשה של פייזר מצטרפת לתרופה אחרת לקורונה שפיתחה חברת "מרק", בשם Molnupiravir. חברת התרופות פיתחה את הכדור וניסתה אותו בקרב כ-800 משתתפים, ונמצא כי הפחיתה אשפוזים ומקרי מוות בכ-50%. הטיפול ניתן בכדורים לחולי קורונה במצב קל עד בינוני, וגם היא אמורה לפגוע בהתפתחות הנגיף בתוך הגוף.