לואיז נאון היא בת 102, והיא האישה הישראלית הראשונה שעברה הסרת גידול סרטני בשד באמצעות פרוצדורה חדשנית - הקפאה ולא ניתוח. גם בגילה המופלג נאון חדה כתער. לפני מספר שבועות היא אבחנה לעצמה גוש סרטני בשד בזמן שהתקלחה. לואיז לא בזבזה זמן וניגשה לעשות בדיקות שאישרו שהיא סובלת מגידול סרטני, ובמקרים כמו שלה הטיפול הסטנדרטי מתחיל בניתוח להסרת הגידול. אבל לואיז עברה צנתור לאחרונה, וזה הכניס אותה לבעיה.

"לואיז לא יכלה לעבור ניתוח בגלל גורמי סיכון. בדומה ללואיז יש חולות נוספות ברחבי הארץ שלא יכולות לעבור ניתוח, או חוששות ממנו", מסביר פרופסור אלי עטר, מנהל מערך הדימות בבית החולים בילינסון. למזלה של לואיז והחולות האחרות, בבית החולים הציעו לה טיפול חלופי - פיתוח חדשני של חברה ישראלית בשם "אייסקיור".

 

סרטן השד (צילום: shutterstock by Mauro Rodrigues)
אחת מ-6 נשים בישראל תחלה בסרטן השד, אילוסטרציה | צילום: shutterstock by Mauro Rodrigues

במסגרת הפיתוח, שעדיין נמצא במחקר, במקום ניתוח מחדירים לשד מחט ייחודית שמזריקה חנקן נוזלי ישירות לתא הסרטני וכך נוצר מעין כדור קרח סביב הגידול. הגידול שהוקפא הופך לנמק ונספג בגוף עם הזמן. פרופסור עטר מספר: "מדובר בפרוצדורה פורצת דרך, זה הליך שאיתו אנחנו מטפלים בגידולים והורסים אותם על ידי הקפאתם. זה החל באיברים אחרים עם הצלחה טובה ועבר לשד".

אחת מ-6 נשים ישראליות תחלה בסרטן השד. בארצות הברית מתבצע כעת ניסוי שבוחן מהי יעילות ההקפאה לעומת ניתוח, וב-"אייסקיור" מספרים שתוצאות הביניים מעודדות מאוד. חייה של לואיז כנראה כבר ניצלו בזכותו, וכעת היא יכולה לחזור לתחביבים שלה הכוללים סריגת בגדים בהתנדבות לילדים מאושפזים ומשחקי פוקר על כסף.