משרד הבריאות עדכן בימים האחרונים את ההגדרות לבדיקת קורונה - כך נודע היום (רביעי) ל-N12. כ-10% ממי שהיו חיוביים לנגיף בעבר יוגדרו מעתה "חיוביים גבוליים" ויידרשו לבצע בדיקת PCR נוספת כדי לדעת אם יוכלו לצאת מבידוד או לא. המשמעות המיידית של העדכון: הקטנת מספר החיוביים היומי בכ-10%.

ההנחיות החדשות לתוצאות בדיקות ה-PCR הורידו את רף הרגישות, כך ש"חיובי גבולי" תיחשב בדיקה אחרי 34 סבבים של הגברה (CT) ולא 37 סבבים כפי שהיה עד כה. בדיקה תיחשב שלילית אחרי 40 סבבי הגברה, כך שלמעשה הורחב הטווח האפור.

בחוזר שהופץ למעבדות שמבצעות את בדיקות ה-PCR, שמאתרות נוכחות גן של נגיף הקורונה, נאמר שיש לקבוע תוצאה "חיובי גבולי" כבר אחרי 34 סבבי הגברה (CT). בדיקה "חיובית גבולית" דורשת נטילת דגימה נוספת מאותו נבדק בתוך 24 שעות. החוזר, שעליו חתומה ד“ר רותי ישי מנהלת המחלקה למעבדות במשרד הבריאות, מעדכן הגדרות של חיובי גבולי גם בערכות שבודקות מטרות במספר גנים שונים וקובע שיש להתייחס לגן הנמוך ביותר בכל דגימה ספציפית.

בכיר במשרד הבריאות הסביר כי "בווריאנט דלתא הנוכחי כמות הווירוס עולה מהר מאוד. ערך 34 ומעלה אלו כמעט תמיד מחלימים שאינם מדבקים". חוקרים בכירים בתחום סבורים שזה היה המצב גם בווריאנטים הקודמים לדלתא.

ממטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה נמסר: "משרד הבריאות עדכן את הגדרות תוצאות בדיקה 'חיובית גבולית' על סמך הניסיון והנתונים שהצטברו לגבי יכולת ההדבקה של הנגיף שהצטברו עם הזמן. כמו כן, העדכון נדרש לאור כניסתן לשימוש של פלטפורמות בדיקות נוספות והצורך לקבוע אחידות בהנפקת התוצאות והפירוש".