עייפות כבדה, חום קצר ושיעול יבש - אלה הסימפטומים העיקריים שחווים אנשים שנדבקו בווריאנט החדש אומיקרון שהתגלה בדרום אפריקה, כך על פי תדריך שהעביר הערב (רביעי) ארגון הבריאות העולמי. עם זאת, בארגון ציינו שאין עדיין מידע ודאי באשר לחומרת המחלה שהווריאנט גורם.

גורם רשמי בארגון הבריאות העולמי טען בפני סוכנות הידיעות רויטרס כי החיסונים נגד קורונה שפותחו עד כה ככל הנראה מתאימים גם לאומיקרון. לדבריו, גם אם יצטרכו לעשות שינויים במרכיב של החיסון - מדובר בשינויים קלים מאוד.

נוסעים עם מזוודות בנתב"ג  (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
ארגון הבריאות העולמי: איסורי הטיסות "אינם יעילים" למניעת הפצת הווריאנט | צילום: פלאש 90, פלאש/90

עד כה הווריאנט זוהה ב-23 מדינות ברחבי העולם, אך ההערכה היא שהוא יתגלה במדינות נוספות בקרוב. למרות שמדינות רבות הורו על סגירת גבולות מפני זרים בניסיון למנוע את התפשטות הנגיף, בארגון הבריאות הדגישו כי אותם איסורי טיסות "אינם יעילים" במניעת הפצת הווריאנט. עוד טענו כי הגבלות הטיסות מאפריקה הקשו על משלוח דוגמאות של הנגיף לבדיקה במעבדות שונות במקומות אחרים בעולם.

נציגת מדינת בוטסואנה שבדרום יבשת אפריקה דיווחה כי מתוך 19 שנדבקו בווריאנט החדש, 16 היו א-סימפטומטיים והבדיקות שלהם כבר שלילות כעת. שאר הנדבקים חוו מחלה קלה. האפידמיולוגית מריה ואן קרקהוב הסבירה שהווריאנט החדש עשוי להיות מידבק יותר, אך עדיין לא ידוע כמה חמורה ההידבקות בו. "בימים הקרובים יהיה לנו יותר מידע", הוסיפה.

ארגון הבריאות העולמי שב וקרא לחלוקה אפקטיבית יותר הן של החיסונים והן של טיפולים תרופתיים למדינות המתקדמות כדי להילחם ביעילות במגפה. כמו כן, בארגון קראו לפעול להרחבת מבצעי החיסונים במיוחד לאוכלוסיות בסיכון ובגילים 45 ומעלה.