עמיד יותר מפני החיסון לקורונה: וריאנט חדש של נגיף הקורונה, שמכונה A30, וזוהה אצל חולים בשוודיה, באנגולה ובטנזניה - עמיד יותר בפני החיסון לקורונה, כך עולה ממחקר שפורסם היום (חמישי) בכתב העת Nature Molecular and Cellular Immunology. על פי המחקר, מדובר בווראינט עם יכולת עמידות גבוהה יותר לנגיף הקורונה, גם אצל אנשים שחוסנו באופן מלא. בשלב הזה, בארגון הבריאותי העולמי לא מתרגשים ממנו, אך עוקבים באדיקות אחרי המצב.

הווראינט, שהתגלה לראשונה בטנזניה, כבר זוהה אצל מספר חולים גם ברחבי שוודיה ואנגולה בחודשים האחרונים. על פי המחקר, ה-A30 עשוי להיות איום רציני על המאבק העולמי בקורונה.

על פי המחקר, לווראינט החדש יש יכולת טובה יותר להיקשר לתאים בגוף האדם - גם כשאנשים מחוסנים באופן מלא, מה שמרמז על כך שהחיסון לא יפעל באותה המידה נגדו. כדי לגלות עד כמה הוא מסוכן, החוקרים השתמשו בתאים אנושיים כדי לחקור עד כמה הווראינט החדש מדבק - והתגלה כי בהשוואה לזנים אחרים יש לו יכולות טובות יותר להיקשר לתאים בגוף.

ה-A30 נבדק במחקר גם נגד נוגדנים שישנם בחיסונים של פייזר ואסטרהזניקה, והתגלה כעמיד יותר מהווראינטים האחרים שנבדקו - מה שמצביע על יעילות מופחתת של החיסונים נגדו.

בארגון הבריאות העולמי לא מתרגשים בשלב הזה, ולא הגדירו אותו כ"ווראינט מעורר דאגה" - אך הם עוקבים באדיקות אחרי המצב במדינות שבהם התגלה הווראינט. אם אכן מדובר בווראינט שעמיד בפני החיסון - הוא עשוי להשפיע על מתווה התיירות הנכנסת שמתחיל ב-1 בנובמבר.