הקרב בווריאנט אומיקרון עולה מדרגה: במסגרת המאבק בהתפשטות הזן החדש של הקורונה בישראל, שבה אותרו כבר שתי מאומתות לווריאנט, החליטה הממשלה על הטלת קנס בגובה של 3,500 שקלים על כל נוסע שיחזור מחו"ל ולא יעבור בדיקת קורונה כדי לצאת מבידוד ביום השלישי שלאחר חזרתו ארצה - כך פרסמנו אמש (שני) במהדורה המרכזית. 

ההחלטה התקבלה בישיבת הממשלה במוצאי שבת - ובממשלה יבקשו להעביר אותה באמצעות תקנות בכנסת בימים הקרובים, כשההחלטה צפויה להיכנס לתוקף כבר בסוף השבוע. למשרד הבריאות יש יכולת לאכוף זאת ולבדוק מי מהחוזרים מחו"ל לא ביצע בדיקה שלושה ימים לאחר חזרתו לארץ - זאת מכיוון שכל מי שנוחת בארץ עובר בדיקה כבר בנתב"ג, וכך ניתן יהיה להשוות את הרשימות ולראות מי לא ביצע בדיקה נוספת.  

מנכ"ל פייזר אלברט בורלא (צילום: רויטרס)
שלוש מנות חיסון יספקו הגנה טובה מהווריאנט. מנכ"ל פייזר בורלא | צילום: רויטרס

בתוך כך, מתקבלות בארץ עוד ועוד אינדיקציות לכך שהווריאנט החדש לא גורם למחלה קשה יותר מהזנים הקודמים של הקורונה שהתגלו - וכי החיסון מגן ביעילות גבוהה מאוד ממחלה קשה. מנכ"ל 'פייזר', אלברט בורלא, אמר מוקדם יותר היום שסביר ששלוש מנות מהחיסון שפיתחה החברה יספקו למתחסנים הגנה טובה מפני הווריאנט החדש. הבשורות הטובות פחות הן שאומיקרון ככל הנראה כן מדבק בקצב מהיר יותר ולפיכך עלול לגרום לתחלואה רחבה בקרב מי שלא חוסנו - ובכך לחולל גל חמישי אפשרי בישראל.  

הישראלים לא חוששים: רבבות המריאו מנתב"ג לחופשת חנוכה בחו"ל 

ולמרות החובה בבידוד לכל השבים מחו"ל ואיום הווריאנט החדש – נראה שהישראלים לא מאוד מתרגשים, ובנתב"ג נרשמה היום תנועה ערה של נוסעים. 40 אלף איש עברו היום בנמל התעופה הלאומי – רובם ממריאים לחופשת חנוכה מעבר לים.

"אני לא מפחדת", סיפרה רבקה שטסה לאוקראינה, "אין לי מה לפחד. כל שני וחמישי שם אחר. פעם קורונה B, פעם קורונה C". לתחושה שלה הצטרפו גם משה ממן ואשתו, שטסו היום לחופשה באיסטנבול – ולא חוששים לא מהווריאנט ולא מארדואן: "אנחנו סומכים על הבריאות שלנו והכול בסדר. אנחנו מחלימים ומחוסנים והכול טוב".

"לא חשבתי לבטל את הטיסה, אפילו לא לרגע", אמרו נדב ואודליה גינצבורג, שטסו היום לחופשה באיטליה. "הודיעו לנו על הבידוד אתמול בלילה. מן הסתם לא נבטל חופשה של 20 אלף שקל כי יש 3 ימי בידוד". 

לעומת הנוסעים היוצאים, אלה שחזרו לארץ נתקלו במציאות חדשה ומבלבלת מבחינתם - במיוחד אחרי שנכנס לתוקפו האיסור על הסעת נוסעים בתחבורה ציבורית מנתב"ג מחשש שנדבקו בווריאנט החדש וידביקו אחרים. ההחלטה הזו מגבילה בעיקר צעירים ומעוטי יכולת, שאין להם כעת אפשרות לחזור הביתה ברכבת או באוטובוס. 

נתב"ג הבוקר (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
הישראלים לא חוששים. עומסים בנתב"ג, הבוקר | צילום: אבשלום שושני, פלאש/90

שר התיירות, יואל רזבוזוב, הצהיר היום בדיון בוועדת החוקה של הכנסת כי אם אכן יתברר שהשפעת הווריאנט אינה חמורה כפי שחששו - הוא לא יהסס להוביל לשינוי התקנות: "אם אנחנו באמת נראה שיש לנו כאן נס חנוכה והשד הוא לא כל כך נורא, אז אנחנו נחזור מיד למצב הקודם". עוד אמר השר כי הוא מנהל בימים אלה דיונים עם משרד האוצר בנוגע לגובה הפיצויים לענף התיירות, ששוב נפגע מאיום הנגיף.