ההחלטות - והעימות החריף בישיבה: קבינט הקורונה מתכנס בשעה זו (שלישי) וצפוי לקבל החלטות על הטלת הגבלות חדשות על הציבור - זאת בעקבות התפשטות זן אומיקרון של נגיף הקורונה בישראל בימים האחרונים - מה שבא לידי ביטוי בעלייה במקדם ההדבקה ובמספר המאומתים היומי שכבר חצה את ה-1,000 • מסתמן: הממשלה תאשר מתווה משולב של הגבלות בקניונים - ויחולו הגבלות על הלימודים בערים אדומות וכתומות • עימות חריף פרץ בין ד"ר שרון אלרעי-פרייס לשר האוצר ליברמן, שהתייחס להתפשטות האומיקרון כמו לשפעת • ההקלטות מהישיבה הסוערת וכל העדכונים

העימות בין השר ליברמן לד"ר אלרעי-פרייס החל לאחר שליברמן אמר ש"עד היום בכל העולם נפטרו כ-12 אנשים מאומיקרון (נתון שהתברר שהוא אינו נכון). מבחינת ההשפעה של האומיקרון - אני לא חושב שכרגע יש מקום לנקוט צעדים, כמו למשל מגבלת אנשים, 100 אנשים, 300 אנשים, אין לזה מקום וזה מכניס אותנו ישר לעולם של פיצויים". 

ד"ר אלרעי-פרייס תיקנה את ליברמן, אמרה שהוא "זרק נתונים לא נכונים באוויר" וכי רק בדרום אפריקה מתו 900 בני אדם מאומיקרון: "אדוני שר האוצר, הצגנו את הנתונים מדרום אפריקה, גם בישיבת הממשלה, שאני לא יודעת אם היית בחלק הזה או לא היית בחלק הזה... אנחנו יודעים במבחני נטרול לנגיף שיש בעיה בנטרול על ידי שתי מנות של פייזר, ויש לנו במדינה שלנו מעל מיליון שלא קיבלו את מנת הבוסטר, עוד אנשים בטווח של 3-6 חודשים מהמנה השנייה שלהם ועוד אוכלוסיה גדולה שלא קיבלה מנה ראשונה ושנייה... אז האמירות שאנחנו מדינה מחוסנת, צריך פשוט לדעת את הנתונים ולהבין שזה לא ככה". הציטוטים מישיבת הקבינט - דקה אחרי דקה:

21:38

בנט: אני מתנגד למגבלות התקהלות

השרים לא הצביעו על מגבלת ההתקהלות למרות שנכללה במצגת של משרד הבריאות

21:22

שר התיירות, יואל רזבוזוב
: "אם נגיע למספרים האלה, ואני מקווה שלא נגיע, עלינו לפתוח את השמיים, לישראלים ולתיירים מחוסנים. כל יום של הגבלות הוא מכה אנושה לתעשיית התיירות".

בנט התייחס לכך ואמר: "אתה צודק. כמובן שאנחנו רוצים שזה לא יקרה, אבל אם אלו יהיו המספרים אני מבקש ממך כשר התיירות שתרים את הדגל בכדי שנסיר את מגבלות נתב"ג". 

21:18 

השר הורוביץ: "שאלו פה על מוכנות מערכת הבריאות לגל משמעותי. אז אני אומר כאן שאנחנו חייבים תקצוב למאה מיטות אשפוז ולפחות 10 מכשירי אקמו. האוצר כרגע לא משתף פעולה ולא מוכן לשמוע על צרכים תוספתיים לקורונה, אני מזהיר שככה לא נוכל לעמוד בפני עומס גדול. גם קופות החולים ובתי האבות הפרטיים חייבים תמיכות קורונה, הם לוקחים חלק דרמטי ביכולת שלנו להתמודד עם התפרצות גדולה".

21:13

שר הבריאות, ניצן הורוביץ: "אנחנו רואים התנהלות מדאיגה בחלק מהערים בישראל. היום יצאה הודעה שעיריית חיפה וועד ההורים העירוני החליטו שלא יהיו ניידות התחסנות בבתי הספר. וזה אחרי שאני נפגשתי באופן אישי עם ראשת העיר, שהביעה תמיכה במתן האפשרות לחסן בבתי הספר. אני רוצה להבהיר - אין להם הסמכות לקבל החלטות כאלה ולא נאפשר זאת. אף אחד לא להתחסן, אנחנו חלילה לא מכריחים ולא הכרחי אף אחד. אבל יש החלטה שמאפשרים לתלמידים להתחסן בבית הספר, באישור ההורים, ולכל תלמיד תינתן האפשרות הזאת. אף אחד לא חייב להתחסן, אנחנו לא נכריח חלילה". 

20:45

השרה שקד: "צריך לאפשר לכל מי שרוצה להתחסן במנה רביעית לעשות את זה"

20:21

שר התרבות והספורט, חילי טרופר: "מצד אחד חייבים לעשות מעשים ומצד שני רק מעשים אפקטיביים שאנו יודעים לעמוד מאחורי ההיגיון שלהם ומאחורי הביצוע שלהם. נכווינו כבר בהחלטות שלא יושמו או שלא זכו באמון הציבור. הגבלת התקהלות לכמה מאות שתיכנס לתוקף בעוד כמה ימים יש לה רווח בריאותי זניח אם בכלל. רווח קטן אבל נזק אדיר. כלכלי וציבורי". 

השר טרופר מציע הרחבה מהירה של התו הירוק "בלי לגמגמם ועם גיבוי של כולם. מבצעי חיסונים כולל תחרות בין הקופות, שיתוף פעולה עם רשויות, ניידות בבתי ספר. אם יש עליה בתחלואה קשה - לבנות תכנית הגבלות מוצמדת פיצוי. ערכית אסור אחרת". 


20:18

שר המשפטים, גדעון סער: "צריך להציע מענק של אלף ש״ח לכל הורה של ילד שמתחסן בגילאי 5 עד 11. מדובר על מליון ילדים, זה גג מיליארד ש״ח אם כולם הולכים להתחסן. אותו דבר לגבי עידוד החיסון השלישי (הבוסטר) למי שטרם עשה זאת. אפשר גם באמצעות תווי קניה לעסקים כדי לעודד המגזר העסקי. החיסונים זה הסכר הכי אפקטיבי בפני תחלואה קשה ולנוכח הגל הצפוי זה המהלך הכי אפקטיבי לעידוד התחסנות ותוך זמן קצר. המענק יינתן למי שייתן חיסון תוך זמן קצר שיוגדר". 


20:15

השרה איילת שקד: "סגר זה הכלי הכי אפקטיבי. שלא נתעורר באמצע ינואר ויהיה מאוחר מדי". 

20:13

ליברמן זועם על ההדלפות:
 "זה טירוף. עוד לא סיימתי משפט וזה כבר בתקשורת". ליברמן התגונן ואמר שלא ידע שיש מאות מתים בדרום אפריקה כי לא הוצגו לו נתונים. 


19:53

השר אלי אבידר הצביע נגד הכוונה לאפשר ל 50% מהמגזר הציבורי לעבוד מהבית. הסיבה: "יוצרים כאן אווירה וסגר בפועל מבלי להכריז על סגר. יגרום לנזק כלכלי בלתי הפיך". 


19:30

פרופ' ערן סגל: "אנחנו עלולים להגיע למקדם הדבקה של בין 2.5 ל-4!"
 
שרת החינוך, יפעת שאשא-ביטון: "אנחנו רוצים מאוד לעודד חיסונים במערכת החינוך אבל אם מבטלים את הכיתה הירוקה וגם ילדים מחוסנים נכנסים לבידוד - זה יוצר מסר כפול".

נפתלי בנט בישיבת הממשלה (צילום: אמיל סלמן, פלאש 90)
"זה או הגבלות קלות עכשיו או הגבלות חמורות ביותר אחר כך". בנט | צילום: אמיל סלמן, פלאש 90


19:14

בנט: "אני לא רוצה לשמוע עמדות, אני רוצה לשמוע את המתווה שעולה לדיון"


18:58

ליברמן: "אין מקום למגבלת התקהלות כי זה מכניס אותנו לעולם של פיצויים"


18:53

במשרד האוצר הבהירו שהגבלת התקהלויות תעלה מיליארדים. 

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "כמו שאנחנו חיים עם השפעת, אנחנו חיים עם האומיקרון..."


18:45

פרויקטור הקורונה, פרופ' סלמן זרקא: "אנחנו רוצים לקנות זמן, כדי להבין מידע על האלימות (של הנגיף). אנחנו רוצים לשפר את המוגנות של האוכלוסיה בעזרת החיסונים". 

בנט: "תוך שבוע וחצי נדע מה החומרה של הווריאנט. זה או הגבלות קלות עכשיו, או הגבלות חמורות ביותר אחר כך".


18:34 

ד"ר אלרעי-פרייס: "יש ירידה בהגנה של הבוסטר"

בנט: "מתי יהיה חיסון רביעי?"

אלרעי-פרייס: "מחכים למחקר של שיבא. מחר זה מתחיל". 

בנט נוזף במשרד הבריאות: "אנחנו מאבדים זמן יקר. המחקר לחיסון רביעי נדחה שוב ושוב! זה היה צריך להתחיל מזמן!"


18:13 

ראש הממשלה בנט:
"המטרה שלנו לאפשר למדינת ישראל לצלוח את האומיקרון. החדשות הרעות שהאומיקרון בישראל מתקדם בדיוק לפי הציפיות והערכות שלנו. הציבור צריך לדעת שתהיה עלייה דרמטית בתחלואה. אנחנו לא יכולים למנוע את הגל". 

מסתמן - אלה ההגבלות שיאושרו בקבינט:

• תו ירוק בחנויות וקניונים – בכניסה לקניון - תו סגול, ובכניסה לחנות - תו ירוק
• מערכת החינוך: בערים אדומות – מכיתות א' עד י"ב - למידה פרונטלית בכיתה אם יש בה 70% מחוסנים
• מערכת החינוך: בערים כתומות - מכיתות ז' –י"ב - למידה פרונטלית בכיתה אם יש בה 70% מחוסנים
• בדיקות: בעוד חודש ייגבה תשלום על בדיקת אנטיגן לילדים
• תו ירוק ייחשב אחרי חיסון אחד אך רק בכניסה לבית ספר, ללא פטור מבידוד
• התקהלות – עדיין לא הוחלט

המלצות משרד הבריאות לקבינט הקורונה:

קניונים
כניסה למתחם בתו סגול 1:15

תו ירוק במסחר
בחנויות מעל 100 מ' (כולל חנויות בתוך קניונים ומתחמי מסחר), כולל מתחמי מזון (ללא ישיבה במקום, רק בטייק אווי)

חנויות חיוניות תוחרגנה ותופעלנה בתו סגול


מגבלות התקהלות
ללא תו ירוק - 20 בפנים, 50 בחוץ

עם תו ירוק
אירוע בסיכון גבוה (כולל מזון, שתייה, ריקודים) - 100 בפנים, 300 בחוץ

עם תו ירוק (הופעות)
בפנים, כולל ריווח בין המושבים-300 בפנים, 1000 בחוץ.

בכפוף למתווה פיצויים

עבודה מהבית
מעבר ל 50% מהבית, למגזר הציבורי והפרטי

תו ירוק לכל העובדים במגזר הציבורי

מערכת החינוך
ביישובים כתומים ואדומים, כאשר שיעור ההתחסנות נמוך מ 70% - למידה מרחוק
באופן מיידי בכיתות ז'-י"ב, עוד כחודש ביסודי

חיזוק מערכת הבריאות, כולל המערך הגריאטרי הפרטי


גנץ הנחה את פיקוד העורף: להיערך למצב שבו יש 5,000 מאומתים מדי יום

שר הביטחון הנחה הערב את פיקוד העורף להרחיב את פעילות מפקדת ׳אלון׳ למול מדרגה של 5,000 מאומתים ביום, כפי שהציג מפקד פיקוד העורף. עוד אישר גנץ את מבצע החיסונים ברשויות המקומיות שיובל על ידי צה"ל ופיקוד העורף. לבסוף, ביקש השר לוודא כי צה"ל וכלל גופי הביטחון הפועלים תחת משרד הביטחון, נערכים לקיום התקהלויות תחת תנאים מחמירים, ולהידוק ההתנהלות השוטפת תחת התפרצות האומיקרון.

מוקדם יותר, הממשלה אישרה מעבר ל-50% נוכחות במקום העבודה במגזר הממשלתי והציבורי. השרים אישרו את ההצעה שתוביל לצמצום הנוכחות הפיזית להיקף של 50% במקום העבודה במגזר הממשלתי והציבורי. כחלק מההחלטה, יוכלו מנכ"לי המשרדים ומנהלי יחידות הסמך, ככל שהדבר נדרש, לאשר שהייה של שיעור עובדים גבוה יותר, תוך נימוק ועדכון נציב שירות המדינה. ההחלטה תיכנס לתוקף ביום ראשון הקרוב, 26 בדצמבר - ותהיה בתוקף למשך חודש. 

בתוך יממה: מספר המאומתים לאומיקרון בישראל הוכפל

במשרד הבריאות עדכנו הערב כי עד כה זוהו בארץ 341 מאומתים לאומיקרון – 234 מהם מאומתים ששבו מדרום אפריקה, בריטניה, צרפת, ארה"ב, איחוד האמירויות, הונגריה, איטליה, נמיביה, טנזניה, גרמניה, מרוקו, ספרד, סרביה, בלגיה, קפריסין וטורקיה. 29 נדבקו כתוצאה ממגע עם שבים מדרום אפריקה, בריטניה, ארה"ב וצרפת, 66 נדבקו בקהילה במסגרת 3 אירועים שהתקיימו – ו-12 מקרים עדיין בבדיקה.  

מתוך 341 המאומתים - 95 לא מוגנים (לא מחוסנים, מחלימים שעברה חצי שנה מההחלמה, ומחוסנים במנה שניה שעברה חצי שנה ממועד החיסון), ו- 246 מוגנים. עוד מוסיפים במשרד הבריאות שקיים חשד גבוה לעוד 807 מקרים של חשיפה לווראינט אומיקרון שעדיין לא התקבלו תוצאות הריצוף שלהם.


למרות הנתונים המדאיגים, נתוני מעבדה ראשונים על ווריאנט האומיקרון וכמה נתוני אמת מעוררים תקווה בימים האחרונים אצל חלק מהמדענים ומומחי הקורונה בעולם. במאמר נרחב שפורסם היום בכתב העת האקדמי "Science" של האיגוד האמריקני לקידום המדע עולים סימנים מעודדים לגבי התפשטות הזן בדרום אפריקה, לצד נתונים מעודדים פחות מאירופה. במקביל, 
בישראל ישנם קצת יותר מאלף מאומתים ב"חשד גבוה" לאומיקרון, מהם יותר מ-50% ללא סימפטומים ואף חולה לא במצב קשה.