פרסום ראשון: מבצע החיסונים של המנה הרביעית צפוי להתחיל בישראל ביום ראשון הקרוב, בכפוף לאישורו של מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש. קופות החולים קיבלו הנחייה להיערך לתחילת המבצע. במסגרת ההיערכות, נעשות ההתאמות המתבקשות במערכות המחשוב, כדי שיוכלו לקלוט תור לחיסון רביעי בקרב בני 60 וחלפו כבר יותר מארבעה חודשים מאז שהתחסן בבוסטר. מומחי משרד הבריאות על החיסון ה-4: "יש אי ודאות, לא ידוע מתי ההחלטה תוישם - האומיקרון סוג של צונאמי".

במידה ואכן יינתן האישור של מנכ"ל משרד הבריאות לתחילת המבצע, יתאפשר עבור אותם אנשים לקבוע תור לחיסון ביום ראשון, וגם מי שיגיע לפחות לחלק מקופות החולים ללא תור ויעמוד בתנאים - יוכל להתחסן. כך שכנראה כבר בעוד 3 ימים נוכל להתחיל לראות את ראשוני המתחסנים בעולם במנה הרביעית במתמחי החיסונים של קופות החולים בישראל.

ההנחייה לקופות החולים להיערך לתחילת המבצע מגיעה לאחר שהושג אמש רוב בצוות לטיפול במגפות בעד מתן מנת חיסון רביעית לבני 60 ומעלה. 86% מחברי הצוות הצביעו בעד המהלך, שעוד דרוש את אישורו של מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' אש.

פרופ' נחמן אש מודאג (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש/90 )
מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

"יש אי ודאות, האומיקרון - סוג של צונאמי"

לאחר אישור החיסון ה-4 לבני 60 ומעלה, נציגי הצוות לטיפול במגפות וועדת החיסונים בראשות ד"ר בעז לב קיימו מסיבת עיתונאים בנושא והסבירו על ההחלטה. "אנחנו רואים וריאנט זריז מאוד עם מקדם הדבקה בין 3 ל-4 שלא ראינו בעבר", אמר ד"ר לב. "הווריאנט הזה הופך לדומיננטי בכל הארצות וגם אצלנו. כל האירוע מאופיין על ידי אי ודאות מאוד גבוהה. יש הרבה דברים שאנחנו לא יודעים, כמו למשל עד כמה הווריאנט גורם למחלה קשה. מה שכן ברור הוא שחומרת המחלה קלה יותר".

הוא הוסיף כי "הוצאנו המלצה נצורה. כלומר עדיין לא ברור מדי היא תיושם ומה התזמון. עוד לא התקבלה החלטה והיא אפילו לא אומצה על ידי מנכ"ל משרד הבריאות. אנחנו צוברים נתונים ונחכה לראות מה קורה בעולם כדי להחליט על הדברים".

ד"ר בועז לב, יו"ר הצוות לטיפול במגפות
יו"ר הצוות לטיפול במגפות, ד"ר בעז לב

"יש מה שנקרא 'מחיר הטעות'", הסביר ד"ר לב. "אם יבוא גל ולא חיסנו - המחיר של ההחלטה לא לחסן יהיה תחלואה קשה והרבה בידודים. זה מחיר הטעות אם לא נחסן. יש גם מחיר הפוך: אם נחסן למרות שהמחלה קלה, ישנן תופעות הלוואי של החיסון. כששוקלים זה נגד זה ההחלטה של הצט"מ הייתה שהמחיר יותר גדול כאשר אנחנו לא נחסן. לכן החלטנו להמליץ על החיסון".

"אין לנו הרבה זמן להחליט החלטות, זה כמו רכבת דוהרת וצריך להחליט גם כאשר אנחנו לא יודעים הכול", אמר ד"ר טל ברוש, מרכז הצוות לטיפול במגפות."ההמלצה על מנה רביעית לא באה במקום ההמלצה הקיימת לאנשים לא מחוסנים ללכת להתחסן, או במקום מנת בוסטר. יש אי ודאות מאוד גדולה כמה גל התחלואה יביא מחלה קשה. אבל אי אפשר להיות נאיבים ולהניח שזה יהיה וירוס חלשלוש".

ד"ר ברוש הוסיף כי "הדברים עוד לא ודאים, אנחנו ממתינים לראות. הבסיס להחלטה היא הריצה המטורפת של האומיקרון. זה סוג של צונאמי או טורנדו".

ד"ר יסמין מאור מוולפסון, חברת הצט"מ, הסבירה: "גם אם הנגיף גורם לפחות אשפוזים עדיין אנחנו צפויים למסה מאוד גדולה של חולים שיזדקקו לטיפול רפואי, כשבמקביל אנחנו בשיאה של מגפת השפעת. זה לא רק כמה חולים יהיו אלא כמה מהר הם ייצברו והצפי שזה יקרה בבת אחת".

בנט: "זו בשורה נפלאה"

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, אמרה אתמול בדיון בקבינט הקורונה כי חלה ירידה בהגנה של הבוסטר. גם שרת הפנים איילת שקד העלתה את האפשרות של חיסון 4 ואמרה כי יש לאפשר לכל מי שרוצה לקבל אותו לעשות כן, על אחריותו. 

ראש הממשלה בנט הביע תמיכה בהמלצת הצט"מ וקרא לבני 60 ומעלה לצאת ולהתחסן. לדבריו, מערכת הבריאות נערכת למבצע נרחב לחיסון רביעי של כלל המבוגרים העומדים בקריטריונים. "זו בשורה נפלאה אשר תסייע לנו לצלוח את גל האומיקרון ששוטף את העולם", אמר בנט. "אני קורא לכל מי שעומד בקריטריונים - צאו להתחסן, קחו אחריות על הבריאות ועל הפרנסה של כולנו. החיסונים מצילים חיים".  

מסיבת עיתונאים משרד הבריאות (צילום: שלו שלום, TPS)
אלרועי פרייס הזהירה: חלה ירידה בהגנה של הבוסטר | צילום: שלו שלום, TPS

בקופת החולים מאוחדת עדכנו כי השבוע חלה עליה של 16% בהיענות לחיסוני ילדים בגילאי 5-11 בקרב מבוטחי הקופה, ובמקביל חלה עלייה של 34% בהיענות לכלל החיסונים בכל הגילאים. מטעם מאוחדת נמסר כי בימים אלה נערכת מאוחדת למתן מנת דחף רביעית לבני 60 ומעלה, למדוכאי חיסון ולעובדי מערכת הבריאות החל, בתנאי שעברו 4 חודשים ממועד קבלת החיסון השלישי, בעקבות המלצת הצוות לטיפול במגפות והוועדה המייעצת לחיסוני קורונה. 

מלי קושא, אחות ראשית ומנהלת אגף סיעוד במאוחדת: "אנחנו נמצאים בפתחו של הגל החמישי. שיעור המאומתים בזן האומיקרון מוכפל מדיי יומיים ולצערנו ככל שעובר הזמן רמת החיסוניות יורדת ולכן הוועדה המליצה על מנת החיסון הרביעית והקדמת הבוסטר למנה השלישית. החיסון יעיל ובטוח, וממה שידוע לנו עד כה בעיקר מונע תחלואה קשה, ויעיל כמובן גם נגד זן הדלתא שעדיין נמצא איתנו".