פחות חולים, פחות הגבלות: ביום שני הקרוב צפוי להתקיים דיון, ככל הנראה בקבינט הקורונה, שבו מקבלי ההחלטות צפויים לדון בשורה של הקלות אפשריות במשק - זאת בעקבות נתוני התחלואה שהולכים ויורדים בכל יום וההבנה שהגל הרביעי נמצא בדעיכה ברורה ואנחנו לקראת סופו. מספיק להסתכל על המספרים כדי להבין את המגמה: 0 נפטרים, פחות מ-2% בדיקות חיוביות ו-385 חולים קשה בלבד.

במשרד הבריאות מגבשים בימים אלה את חבילת ההמלצות שלהם לקבינט הקורונה. במשרד הבריאות חושבים לא רק על אילו הגבלות לוותר, אלא גם אילו יש להשאיר כדי שבמידה ותהיה התפרצות נוספת של הנגיף – היא תהיה נשלטת הרבה יותר מאשר בגלים הקודמים.

שיבא תל השומר, קורונה, בית חולים, ישראל, מחלקה, אשפוז (צילום: פלאש 90)
פחות מ-400 חולי קורונה קשים בישראל | צילום: פלאש 90בדיון ביום שני או בדיונים סמוכים אליו צפויים במשרד הבריאות להציג את נתוני הפיילוט הסופיים של "הכיתה הירוקה": ככל שנוקפים הימים, הפיילוט רק גורף עוד ועוד הצלחות, ולכן ההערכה היא שהמתווה הזה יהפוך להיות עובדה מוגמרת בכל הארץ מהשבוע הבא. המשמעות: במקום בידודים אוטומטיים – בדיקות. הדרג הפוליטי, וספציפית ראש הממשלה בנט – לוחצים ללכת לכיוון הזה. 

ראש הממשלה נפתלי בנט מצביע (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
בדיקות במקום בידודים המוניים. בנט | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

ובנוסף לאלה, ראש הממשלה מסמן את הכיוון הבא מבחינתו ודוחף לקבל החלטות נוספות על הקלות - זאת בעקבות אסטרטגיית החיסון במנת הדחף שהוביל בתקופה האחרונה: 

• הרחבת מודל הכיתה הירוקה גם לגני הילדים (שם עדיין, כרגע - במקרה של חולה מאומת כל הגן נכנס לבידוד)
• הפסקת הבידודים בשעות אחר הצהריים
• ביטול התו הירוק לילדים עד גיל 12 (יש מי שסבור בקבינט שצריך לבטל לגמרי את התו הירוק)
• החרגת חדרי הכושר מהתו הירוק
• פתיחה רחבה של תיירות נכנסת על בסיס בדיקות (בשבוע הבא יתקיים דיון פרטני על כך)

בניגוד לאופן היציאה מהגל השלישי של הקורונה, לא צפויה להתקבל החלטה על הסרת מסכות בקרוב ולא יהיה ביטול גורף של התו הירוק. בנוסף, מפקדת אלון של פיקוד העורף תמשיך לעבוד - וגם פרויקט "מגן אבות ואימהות" יישאר. אלו הם אלמנטים של בקרה ופיקוח שחשוב שיהיו מוכנים אם וכאשר תתרחש התפרצות נוספת של קורונה בישראל.