על רקע החשש מזן האומיקרון שמתפשט בעולם והדשדוש במבצע חיסון הילדים בישראל, הכריז הבוקר (רביעי) פרויקטור הקורונה פרופסור סלמאן זרקא כי יש לבחון החלת חובת חיסון בישראל. "צריך לשים את הדברים על השולחן ולבחון אותם", הדגיש בריאיון לגולן יוכפז וענת דוידוב בתוכנית שבע תשע ב-103FM.

"אני חושב שצריך לבחון את כל החלופות, כולל את החלופה של חובת חיסון במדינת ישראל", הדגיש הפרופסור זרקא, אך הוסיף באותה נשימה: "זה לא נמצא על השולחן בתהליך חקיקה או בעבודת מטה לחקיקה, אבל במצב הדברים המתפתח צריך לשים את הדברים על השולחן ולבחון אותם".

חיסון שלישי? (צילום: פלאש/90 )
חובת חיסון בישראל? "יש לשקול" | צילום: פלאש/90

הוא הסביר את הרקע לדברים: "יש בישראל 680 אלף איש שלא התחסנו בכלל. אנחנו כל הזמן בניסיונות להגיע אליהם. ברור לי לחלוטין שהם לא סרבני חיסון, אבל בהסתכלות על מה שקרה לנו בגל הרביעי של מגפת הלא מחוסנים, צריך לשקול איך אנשים כאלה כן יתחסנו. האופציה הזו של חיוב חיסון במדינת ישראל, בדומה למדינות העולם, בין אם בהקשר של חקיקה ובין אם בהקשר של דיבידנדים אחרים, כן צריך לבחון אותה, כן צריך לשקול אותה. במיוחד כשלא רק שהמגפה כאן, אלא אני חושב שהיא תתעצם".

עמדת חובת החיסונים הולכת ותופסת בימים האחרונים תאוצה גם במקומות נוספים, ואתמול דווח כי אולף שולץ, הקנצלר הנכנס של גרמניה, הבהיר כי הוא תומך בחובת חיסונים לכלל האוכלוסייה. זו אינה הפעם הראשונה שבה קורא שולץ לחייב חיסונים לכולם, והבהיר את עמדתו בעניין כבר במהלך קמפיין הבחירות במהלך החודשים האחרונים.

שופט פדרלי בלם החלטה של הנשיא ביידן

באופן חריג, שופט פדרלי הוציא צו מניעה להוראה של הנשיא ביידן להחיל חובת חיסון לעובדי מערכת הבריאות בארה"ב, שהייתה אמורה לצאת לדרך בשבוע הבא. הצו, שהוציא השופט טרי א.דוטי, הרחיב בעצם הוראה נפרדת שפרסם בית המשפט הפדרלי במיזורי שלשום.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ומאחוריו סגנית הנשיא האריס (צילום: רויטרס)
"הוראתו לא חוקית", הנשיא ביידן | צילום: רויטרס

אותה החלטה נוגעת לתביעה שהוגשה ב-10 מדינות בארה"ב נגד החלטתו של הנשיא ביידן לחייב את כל עובדי מערכת הבריאות בבתי החולים ובבתי האבות להתחסן נגד קורונה עד לשבוע הבא. לפי ההחלטה, עליהם לקבל לפחות זריקת חיסון אחת עד לתאריך 6 בדצמבר – ולקבל את הזריקה השנייה, עד 4 בינואר.

"אין שאלה שלחייב מעל 10 מיליון אנשים שעובדים במערכת הבריאות זהו דבר שצריך להיעשות על ידי הקונגרס - ולא בהחלטת הממשל", נימק השופט בהחלטתו, "זה עדיין לא ברור אם גם החלטה של הקונגרס בנושא תהיה חוקתית".

פאנל המומחים של ה-FDA המליץ לאשר תרופה לקורונה

בתוך כך, הלילה אישר פאנל מומחי מנהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) את השימוש בתרופה של חברת מרק (Mereck) לטיפול בחולי קורונה ברוב של 13 תומכים נגד 10 מתנגדים. אישור פאנל המומחים אינו מהווה החלטה סופית וחד משמעית של ה-FDA, אך ההחלטה צפויה לעבור. לצד אישור השימוש בתרופה, העביר פאנל המומחים שורת אזהרות - וקבע כי התרופה תוענק ללא-מחוסנים ומדוכאי חיסון.

מרק (צילום: צילום מסך youtube)
צילום: צילום מסך youtube

מהמלצת פאנל המומחים של ה-FDA עולה כי ניסויים בתרופה שבוצעו בבעלי חיים הראו חשד לפגיעה בעוברים ובמערכת העצמות. במקביל, גם חברת פייזר ממתינה לקבלת אישור לתרופה שאותה היא פיתחה