עיכוב במתן אישור חיסון של מודרנה לבני נוער: גורמים המעורים בנושא מסרו הערב (שישי) לוול סטריט ג'ורנל כי ה-FDA החליט לעכב את מתן האישור לחסן בחיסון של מודרנה בני 12 עד 17. המנהל האמריקני התחיל לבחון את הנושא בשבוע שעבר לאחר שבשבפינלנד, שוודיה, דנמרק ונורווגיה הפסיקו לתת את החיסון לבני נוער בשל חשש מסיכון מוגבר לתופעת לוואי של דלקת בשריר הלב.

האנשים ששוחחו עם המגזין האמריקני ציינו כי עד כה הרגולטורים לא קבעו אם אכן קיים סיכון מוגבר במתן החיסון. לדבריהם, העיכוב עשוי להימשך עוד כמה שבועות - אך זה עדיין לא ברור לחלוטין. בזמן הזה צפוי ה-FDA לבדוק נתונים נוספים הנוגעים להשפעות החיסון על צעירים.

מודרנה, חיסון (צילום: רויטרס)
האישור לבני 12 עד 17 נדחה, חיסוני מודרנה | צילום: רויטרס

קצין הרפואה הראשי של מודרנה, פול ברטון, השיב מנגד כי נתוני ה-FDA על חיסונים בקרב בני 18 עד 25 לא מצביעים על הבדל משמעותי בסיכוי ללקות בדלקת שריר הלב בין מודרנה לפייזר. הוא הוסיף כי לדעתו "אנשים יכולים להיות בטוחים שהסיכון לדלקת בשריר הלב עם חיסון mRNA הוא נמוך, ונראה שהוא מאוזן בין המוצרים השונים".

"היתרונות עולים על החסרונות"

מנכ"ל החברה, סטפן בנסל, טען בריאיון השבוע שהיתרונות של החיסון שפיתחה החברה, ובהם "ההגנה החזקה הארוכה שלו", עולים על הסיכונים. "מדינות מסוימות רוצות להיות אולטרה-שמרניות", אמר. "זו כמובן הזכות שלהן, אבל עם הנתונים שראיתי ארגיש בנוח עם כל אחד מבני משפחתי, שהוא זכר צעיר, שמקבל את החיסון".

סטפן בנסל מנכ"ל מודרנה (צילום: Nancy Lane, AP)
ירגיש בנוח אם בני משפחתו ישתמשו בחיסון, מנכ"ל מודרנה בנסל | צילום: Nancy Lane, AP

על פי הגורמים שעמם שוחחו בוול סטריט ג'ורנל, החשש לדלקת שריר הלב הוא המכשול האחרון שעומד בפני מודרנה. האישור של חיסון פייזר, שבו משתמשים גם בישראל, נותר בעינו והורים אמריקנים שרוצים לחסן את ילדיהם יכולים להשתמש בו. בוול סטריט ג'ורנל מציינים שלאור הנסיבות שנוצרו, החיסון של פייזר עשוי להפוך למועדף על מבוגרים וצעירים.