ברקע העלייה בתחלואה ולקראת אירועי חג החנוכה, ראש הממשלה נפתלי בנט יכנס היום (ראשון) דיון מיוחד שבו יוחלט באיזו מתכונת יקיימו את האירועים בחג. בשלב זה, נמסר מלשכת ראש הממשלה, האירועים יתקיימו על בסיס כללי התו הירוק. למארגני האירועים יובהר כי יבוצעו בדיקות פתע וכי התו הירוק ייאכף. בנוסף הועלה רעיון כי יוקמו תחנות חיסון מזמינות ליד האולמות לילדים בהשתתפות כוכבי ילדים. במקביל, ביום שלישי ייצא לדרך מבצע חיסוני הילדים בישראל ומסתמן כי 41% מההורים מתכוונים לחסן את ילדיהם.

"תו ירוק", הסברה ועמדות חיסון עם כוכבי הילדים

בזמן שהתחלואה מזנקת בישראל ובעולם, בנט הדגיש כי הוא "מתכוון לשמור על ישראל פתוחה ובטוחה" - והנחה למקד את המאמץ בחיסוני הילדים. בשלב זה מסתמן כי אירועי החנוכה יתקיימו כפוף ל"תו הירוק" - כלומר, הילדים וההורים יוכלו להשתתף בהם אם חוסנו לקורונה או אם יציגו בדיקה שלילית לקורונה. עוד הודגש כי "יבוצעו בדיקות פתע וכי התו הירוק יאכף".

ראש הממשלה נפתלי בנט מצביע (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש/90 )
בנט: "נשמור על ישראל פתוחה" | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש/90

במהלך הפסטיגל ויתר אירועי החג, צפויים לנצל את ההזדמנות כדי לעודד את בני 11-5 להתחסן לקורונה. בין היתר, נבחנת האפשרות להקים תחנות חיסון סמוך לאולמות בהשתתפות כוכבי הילדים. לצד זאת, בהודעת לשכת ראש הממשלה ציינו כי המדיניות היא "שכנוע רך, ללא לחץ וללא כפיה" - להנגיש את כל המידע באופן שקוף להורים.

ראש הממשלה הודיע כי בכוונתו לקיים בעצמו פגישות הסברה עם מורים ועם רופאי ילדים ומשפחה, שהם על פי המחקרים שהוצגו לו, הגורם המשפיע על החלטת ההורים לחסן. מהנתונים האחרונים עולה כי 49% מהנדבקים החדשים הם בני 11-0 והערב מקדם ההדבקה חצה את ה-1 והגיע ל-1.02. עוד מתכוון בנט לבצע הסברה בקרב 950 אלף ישראלים שמחוסנים בשתי מנות ולא חוסנו במנה השלישית.

 41% מההורים יחסנו, 21% עדיין מתלבטים

על פי סקר חדש של מכבי שירותי בריאות על הנכונות של ההורים לחסן את הילדים, עולה כי 41% מהם בטוחים או חושבים שיחסנו את הילדים כבר ב-3 החודשים הראשונים המבצע - כך פרסמנו הערב לראשונה ב"חדשות סוף השבוע". עוד עולה כי 21% מההורים - עדיין מתלבטים ו-38% מההורים - חושבים או בטוחים שלא יחסנו את ילדיהם.

ילדים מתחסנים ביום האחרון האפשרי (צילום: קופת חולים מכבי)
חיסון ילדים. תמונת ארכיון | צילום: קופת חולים מכבי

"נסייע ככל הניתן, צריך יותר שקיפות והסברה"

שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון התראיינה אמש ל"חדשות סוף השבוע" ואמרה כי "ניתן לקיים חיסונים בבתי הספר, הייתה החלטה שהתקבלה די מזמן. משרד הבריאות עדיין לא פנה אלינו, ככל שהדבר הזה יתקדם - נשתף פעולה ונסייע ככל הניתן".

למרות ההתבטאויות החריפות שלה בעבר בנושא החיסונים בכותלי בית הספר, היא הדגישה כי "ההתייחסות שלי בעבר הייתה לעניין חינוכי בלבד - מתוך ראיה מקצועית כאשת חינוכית שידעה מה אנחנו הולכים לקבל בתוך מערכת החינוך". לדבריה "מקבלים ילדים אחרי שנתיים ללא שגרה, זה מתבטא באלימות בבתי הספר ובמצוקות הנפשיות. מגפה מנצחים בחיסונים, אני מחוסנת, הילדים והמשפחה מחוסנת".

עוד ציינה שאשא-ביטון שיש לפעול להגברת השקיפות בקרב הציבור: "לאורך כל הדרך דיברתי על כך שצריך להבין שיש מי שחושש וזה בסדר. צריך יותר הסברה ושקיפות כדי לגייס את אמון הציבור".

כמה ימים לפני שיתחילו לחסן את הילדים בני 11-5 לקורונה, משלוח של כמיליון חיסוני פייזר נחת הבוקר בישראל. הוא היה אמור להגיע מוקדם יותר השבוע, אך בשל סיבות לא ידועות הוא נדחה להיום. הילדים יקבלו חיסון שמינונו קטן בשליש מהמינון של חיסוני המבוגרים - משמע 10 מיקרוגרם בלבד במקום 30 מיקרוגרם כפי שמקבלים מבוגרים.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש קיבל בתחילת השבוע את המלצת המומחים ואישר באופן רשמי את החיסון לילדים בני 11-5. החיסונים עצמם יתבצעו בקופות החולים. ל-N12 נודע כי במשרד הבריאות שוקלים להפעיל גם ניידות חיסונים שיפעלו בחלק מיישובי הפריפרייה וכן בפזורה הבדואית.