חידת החולים הקשים: הנתון שמקבלי ההחלטות מתמקדים בו וקובעים לפיו אילו צעדים יש לנקוט במטרה למנוע את המשך התפשטות הקורונה בישראל הוא מספר החולים הקשים. נכון להיום, ברחבי הארץ ישנם 59 חולים קשים בסך הכל ובכל יום נוספים עוד - אלא שמספר החולים הקשים הכללי לא עולה ואפילו יורד. אז מהי הסיבה לפערים הבלתי מוסברים בין מספר החולים הקשים היומי למספרם הכולל? 

גם המומחים, מתברר, חלוקים בדעותיהם מדוע זה קורה - ולמה דווקא כעת. אם ניגש לבחון מקרוב את המספרים, נבחין בכך שבשלושת הימים האחרונים, נרשמו בישראל 16, 17 ו-11 חולים קשים חדשים בכל יום – בסך הכל 44. אך כשבוחנים את המספר הכולל של החולים הקשים בימים הללו, ניתן לראות כי רק 3 חולים קשים חדשים נוספו. ב-17 ביולי היו 58 חולים קשים, יממה לאחר מכן, ב-18 ביולי, המספר קפץ ל-66 – ואתמול, 19 ביולי, המספר ירד ל-61.

אז איך מוסבר הפער הזה? לפי דעה אחת, בגלל שישראל מגדירה באופן מאוד מחמיר מיהו חולה קשה - אנחנו עדים לתופעה שלא מוכרת ממחלות אחרות, שלפיה חולה קשה יכול להפוך בתוך יממה ואפילו באותו יום מחולה קשה לחולה במצב בינוני - ואפילו לחולה קל. לפי דעה אחרת ואופטימית פחות, זהו הקצב שרואים בתחילת הגל – ולאחר מכן המספרים יתאפסו. מה שקורה בשטח הוא שיש עלייה בכל יום במספר החולים הקשים - אך מספרם הכולל נותר יציב. 

 

התחזית הפסימית ביותר של משרד הבריאות - ומדוע קבינט הקורונה לא מתכנס? 

ראש הממשלה, נפתלי בנט, ערך היום (שלישי) ישיבה עם מומחי בריאות ומנהלי בתי חולים ברחבי הארץ על רקע המשך העלייה במספר המאומתים היומי לקורונה, שבה נאמר שאין עדיין עדויות חד משמעיות לכך שישנה ירידה משמעותית ביעילות החיסון נגד קורונה – אלא להפך: התברר שיעילות החיסון נשמרת מול הסיכון ללקות במחלה קשה. 

חיסון נגד קורונה של ג'ונסון אנד ג'ונסון (צילום: שי פרנקו)
יעילות החיסון נשמרת מול הסיכון ללקות במחלה קשה | צילום: שי פרנקו

בישיבה הציגו נציגי משרד הבריאות מספר תחזיות לשבועות הקרובים, כשהתחזית הפסימית ביותר שהוצגה - אם קצב ההדבקה הנוכחי יישמר - היא שנגיע לכ-7,000 מאומתים חדשים ביום בקורונה בסוף אוגוסט ושיהיו בישראל כ-700 חולים קשה - מספר גבוה אך כזה שעדיין רחוק מסף הספיקה של מערכת הבריאות. עם זאת, יש לזכור שזהו התרחיש הפסימי ביותר שהוצג - ושבישיבה פורטו גם תחזיות אופטימיות יותר. 

ובינתיים, קבינט הקורונה שאמור היה לשוב ולהתכנס היום - לא התכנס – והסיבה היא חילוקי דעות שקיימים בין המשרדים השונים. נכון להיום, קיימת מחלוקת בין משרד הבריאות למשרד האוצר אודות השאלה מי יממן את הבדיקות המהירות שיאפשרו ללא מחוסנים להיכנס לאירועים. הסוגיה הזו תוקעת למעשה את הצעת ההחלטה להחזיר לשימוש את התו הירוק. 

נתב"ג - יוני 2021 (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
בידוד לכל מי שישוב מחו"ל? חילוקי דעות משמעותיים בין המשרדים | צילום: אבשלום שושני, פלאש/90

סוגיה מרכזית שמונעת את התכנסות קבינט הקורונה היא סוגיית נתב"ג: בעניין זה ישנם חילוקי דעות משמעותיים בכל האמור להצעה לחייב בבידוד את כל מי ששב מחו"ל. במשרדי התחבורה והתיירות טוענים שנקיטה בצעד הזה משמעותה פגיעה שאינה מידתית בענף התעופה והתיירות. בכיר במערכת הבריאות מעריך שייקח בין שבוע לעשרה ימים לקבל החלטה בנוגע לנתב"ג שתיכנס לתוקף.