מנהל התרופות והמזון האמריקני, ה-FDA, אישר הלילה (חמישי) רשמית את מנת החיסון השלישית של פייזר נגד הקורונה לבני 65 ומעלה ולאוכלוסיות בסיכון. במסגרת ההחלטה מנת החיסון השלישית אושרה למבוגרים, לבעלי מחלות רקע, ולבעלי משרות בעלות סיכון מוגבר לנגיף, כולל מורים ועובדי מערכת הבריאות. ההמלצה היא לקבל את מנת החיסון השלישית לפחות חצי שנה לאחר קבלת מנת החיסון השנייה.

"אחרי ששקלנו את מכלול הראיות המדעיות ואחרי התייעצויות של המומחים שלנו – החלטנו לאשר את החיסון השלישי עבור אוכלוסיות מסוימות", אמרה ד"ר ג'נט וודקוק, המנהלת בפועל של ה-FDA. ההחלטה של הארגון האמריקני מגיעה לאחר שהוא דחה ברוב מוחץ את מתן החיסון השלישי לכלל הציבור מעל גיל 16, בטענה שאין מספקים נתונים.

ה-FDA עשוי בעתיד להחליט על מתן החיסון השלישי לכלל האוכלוסייה, ובצמרת הארגון חלוקים בשאלה זו. ראש הארגון וודקוק תומכת במתן החיסון לכלל האוכלוסייה בעוד שמדענים בכירים טוענים כי המידע עד כה לא תומך בעמדתה.

מנהלת ה-FDA בפועל ג'נט וודקוק (צילום: סטפני ריינולדס, רויטרס)
מנהלת ה-FDA בפועל ג'נט וודקוק | צילום: סטפני ריינולדס, רויטרס

החלטת ה-FDA הגיעה לאחר כינוס של מומחי הסוכנות למרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (ה-CDC), שעתידה לפרסם המלצות משלה לגבי מי צריך לקבל את מנת החיסון השלישית ובאיזה עיתוי. חלק מהמומחים של הסוכנות הביעו עמדה כי יש לדחות את ההחלטה בנוגע לחיסון השלישי לעוד כחודש בתקווה שעד אז יגיעו נתונים נוספים.

כ-3 מיליון ישראלים התחסנו במנה שלישית, ומשרד הבריאות מעודד את החיסון עבור כלל האוכלוסייה מעל לגיל 12. בבריטניה הממשלה אישרה את מנת החיסון השלישית עבור בני 50 ומעלה. בחודש שעבר התחילו בארצות הברית לחסן אוכלוסיות בסיכון, ועד כה חוסנו במדינה יותר מ-2 מיליון אזרחים.