הפסטיבל הבין-לאומי לאומנות ואמנות בחוצות היוצר שמתקיים מדי שנה בירושלים, נערך בימים אלה עם הופעות המוניות ברחבת אתר בריכת הסולטן בעיר. ביום רביעי הקרוב ייכנסו לתוקף הגבלות התו הסגול והתו הירוק שיחייבו את מארגני הפסטיבל לצמצם את מספר המשתתפים באירועים.

כתבות נוספות על הגבלות הקורונה:

בסוף השבוע פנו למשרד הבריאות מארגני הפסטיבל מטעם חברת "אריאל" המשתייכת לעיריית ירושלים, בבקשה להחריג את חוצות היוצר מההנחיות. זאת, לדברי המארגנים, על מנת לאפשר לכל מי שרכש כרטיס, לממש את זכותו להופעה בפסטיבל, שמתקיים רק פעם אחת בשנה. הפסטיבל צפוי להסתיים בשבת הקרובה, 21 באוגוסט, ועד אז בלוח הזמנים של הפסטיבל יש מופעים המוניים.

אירועים בתשלום 2021 חוצות היוצר מתחם אוכל. (צילום: סוכנות הצילום שמואל כהן)
צילום: סוכנות הצילום שמואל כהן

בבקשה להחרגה של הפסטיבל מההנחיות נכתב: "יריד חוצות היוצר מושך כמות רבה של תושבים, תיירים ומבקרים רבים על מנת לצפות בתערוכות והופעות. מדובר בשטח פתוח תחת כיפת השמיים ולחלק מההופעות נמכרו 6500 כרטיסים. אנו מבקשים החרגה מידתית של ארבעה ימים תוך הקפדה על התו הירוק".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, קיבל לידיו את הבקשה, אך החליט לסרב לה והגיב בחריפות: "מדינת ישראל נלחמת בימים אלו במגפת הקורונה ומשום כך אושרו הצעדים לבלימת התחלואה. באירועי חוצות היוצר כבר נוצרו התקהלויות גדולות מאוד, צפיפות של אנשים והפרה בוטה של הנחיות הממשלה".

בדבריו התייחס פרופ' אש לתיעודים מן ההופעות שחלקם הובאו אתמול בשידור במהדורה המרכזית. "ניכר מהתמונות והסרטונים כי אין הקפדה על ההנחיות: לא בדיקת תו ירוק, חוסר אכיפה של אי עטיית מסכות ואי מניעת התקהלות", כתב אש.

נחמן אש (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש לא נענה לבקשה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

פרופ' אש מתח ביקורת קשה: "אלו תמונות מקוממות שלא סביר שנראה אותן. מדובר בהתנהלות חסרת אחריות המסכנת את בריאותם של המשתתפים. איני מקבל הפרה חסרת אחריות כזו של ההנחיות - עם החרגה או בלעדיה".

את דבריו חתם מנכ"ל משרד הבריאות בכך שלא תהיה החרגה לאירועים אלו וכי האחריות להקפדה על ההנחיות נופלת על כתפיהם של המארגנים. המכתב נשלח בין היתר לראש עיריית ירושלים משה ליאון, מנכ"ל העירייה וסמנכ"ל השיווק של חברת אריאל - חיים אלדר.