מיקי איתן היה חבר כנסת במשך 28 שנים, שליח ציבור שעבד למען החברה והאזרחים. לפני 4 שנים וחצי הוא אובחן כחולה פרקינסון. מאז, הוא כמעט ולא נראה בציבור ובפומבי. לאחרונה עבר איתן ניתוח מיוחד בבית החולים הדסה עין כרם - ששינה את חייו מקצה לקצה, והוביל לשיחת טלפון אלינו. זה הסיפור שלו.

איתן כיהן כשר מטעם הליכוד. איש חד מחשבה ולשון – פעם אחת הוא אפילו נאם ברצף על דוכן הכנסת במשך 10 שעות ברציפות. הוא פרש ב-2013, והוא משתף: "יצאתי פחות מהבית, כי לא רציתי להיות מוקד לדבר שאף אדם לא אוהב, להיות מוקד לרחמים. זאת לא הרגשה נעימה שבן אדם שאתה הכרת אותו עומד על במה ונואם, ואחר כך אתה בא ואתה רואה שהוא...אין לו שום דבר בעצם, והוא לא מסוגל לדבר,הוא מדבר כמו ילד בן 4, 5, 6".

מיכאל איתן (צילום: חדשות 12)
"לא רציתי להיות מוקד לרחמים", איתן על הפרקינסון | צילום: חדשות 12

פרקינסון היא מחלה מוחית ניוונית שבה חסר הדופמין - ההורמון המוליך העצבי במוח. הרעד הוא התסמין המוכר ביותר אבל הפרקינסון גורם גם לאיטיות, נוקשות, דיבור איטי. האדם שחולה בה תמיד ייראה כפוף.
קרין, אשתו של איתן, סיפרה לנו על ההתמודדות הלא פשוטה הזו: "הדברים הפשוטים - לכפתר כפתורים, הופכים לסיפור, למבצע. המחלה בעצם מקשה על הבן אדם לעבד את המידע שנמצא בתוך המוח. בבוקר, אם אתה צריך להתלבש, בתחילת המחלה היה לוקח לו נניח חצי שעה, תלוי באיזה יום. יום טוב - חצי שעה, יום ארוך זה יכול לקחת שעה, ובשנה האחרונה כבר זה בלי... הוא חייב עזרה".

מיכאל איתן (צילום: חדשות 12)
השר לשעבר מיקי איתן | צילום: חדשות 12

איתן למזלו הוא אדם רציונלי, מאוד משימתי, שלא הרשה לעצמו לשקוע במרה שחורה. הוא ואשתו קרין הסתערו על המחלה, למדו כל דבר עליה. לפני כשנה הם פגשו את פרופסור אבינעם רכס, הנוירולוג שהציע את האופציה לניתוח DBS, גירוי מוחי עמוק. ניתוח שבו מחדירים אלקטרודות למוח, ושולטים בהן בעזרת קוצב.הניתוח לא חדש אבל המיקום של האלקטרודות במוח נעשה על חלקיקי המילימטר. כל טעות קלה יכולה להשאיר אדם במצב גרוע עוד יותר.

"כולם אמרו לנו: 'אל תלכו על זה'", נזכרת קרין ומוסיפה. "כולל נוירולוגים שאמרו לנו: 'אל תלכו על זה, זה מסוכן. פותחים לכם את המוח, משחקים עם המוח'". איתן שיתף אותנו בתחושות של לפני הניתוח: "במקרה הכי גרוע אני אמות, מה יהיה? זה לא עונש עליי כבר. ואם אני יכול לקבל כאלה, עוד כמה שנים טובות, אז למה שאני לא אעשה את זה?"

מיכאל איתן (צילום: חדשות 12)
אחרי הניתוח ששינה את חייו | צילום: חדשות 12

מאז עברו חמישה חודשים וחצי, והוא חזר לעצמו: רהוט, חריף, בקיא בעניינים ואפילו משחק כדורגל. מי שיזם את הכתבה הזו היא הוא בעצמו, האיש שעבד כל חייו למען החברה והאזרחים, ביקש להיחשף עד הסוף באופן אמיץ ונדיר – כדי לתרום, לעבוד למען הציבור עוד פעם אחת.  "רציתי להתראיין על מנת להעלות את הנושא הזה לסדר היום", סיפר. "להביא לידיעת חולי פרקינסון לגבי האופציה שיש לניתוח. אפשר לקבל תוצאות שיהפכו אנשים ממדוכאים לאנשים פעילים כמוני. להאריך את חייהם בצורה משמעותית ולחיות חיים טובים".