סטפן בנסל, מנכ"ל חברת התרופות האמריקנית "מודרנה" שפיתחה חיסון נגד קורונה, אמר כי הוא צופה שמגפת הקורונה תסתיים בסוף השנה הבאה. בריאיון לעיתון השוויצרי "נויה ציריכר צייטונג" הוא הסביר כי העולם ינצח את הנגיף הודות להגברת קצב ייצור החיסונים נגד קורונה.

"אם מסתכלים על הרחבת יכולות הייצור בתעשייה בחצי השנה האחרונה, באמצע השנה הבאה יהיו מספיק מנות כדי לחסן את כולם על פני כדור הארץ", אמר בנסל וציין שהקצב המוגבר יבטיח גם אספקה של מספיק מנות דחף (בוסטר). עוד אמר כי הוא מצפה שעוד ממשלות בעולם יאשרו חיסוני בוסטר למחוסנים והסביר כי חולים בסיכון גבוה שחוסנו בסתיו שעבר "ללא ספק" זקוקים למנת דחף.

"בוסטר? כל 3 שנים לצעירים, פעם בשנה למבוגרים"

בנסל אמר כי זן הדלתא המידבק יביא בסופו של דבר לכך שהקורונה תהיה סוג של מחלת חורף כמו שפעת: "מי שלא מתחסן יחסן את עצמו באופן טבעי, כי הדלתא כל כך מידבק". עוד צפה כי לאור התגברות קצב המתחסנים בעולם, "נגיע למצב דומה לזה של שפעת - אפשר גם להתחסן וגם שיהיה חורף טוב". הוא הזהיר כי בדומה לשפעת, מי שלא מתחסן מעמיד את עצמו בסכנה להתאשפז בבית חולים. הוא חזה שבסופו של דבר צעירים יתחסנו נגד קורונה פעם ב-3 שנים ואילו מבוגרים פעם בשנה.

מודרנה, חיסון (צילום: רויטרס)
"חיסון משולב - נגד זני ביתא ודלתא יחד". אילוסטרציה | צילום: רויטרס

כשנשאל מתי לדעתו החיים יחזרו למסלולם השיב: "נכון להיום, אני מניח שבעוד שנה". לדבריו, "היקף החיסון (בעולם) הוא הפקטור המגביל הגדול ביותר". בנסל ציין כי ניתן להרוויח מנות נוספות בשינוי תרכובת החיסון המקורי שפיתחה מודרנה, אך ציין שמודרנה לא עושה זאת משום שאין לה זמן.

"אנחנו בוחנים כרגע בניסויים קליניים גרסאות מותאמות לווריאנט הדלתא, הם יהוו את הבסיס לבוסטר לשנת 2022", סיפר בנסל שאמר כי מודרנה מנסה בימים אלה לפתח חיסון משולב שיגן מפני הזנים בתא ודלתא יחד. "זו המוטציה הבאה שלדעת המדענים סבירה", אמר. בנסל סיכם ואמר כי מודרנה יכולה להשתמש בקווי הייצור הקיימים שלה בעבור הגרסאות החדשות של החיסון והמחיר לדבריו יישאר אותו הדבר.