גל הלא מחוסנים: בגל הרביעי של הקורונה, לרוב החולים ששוכבים במצב קשה במחלקות בבתי החולים יש מכנה משותף - הם לא התחסנו. צוות N12 ביקר בשתי מחלקות קורונה כדי לראות ולשמוע ממקור ראשון על המחיר הכבד ששילמו בעקבות ההחלטה לא להתחסן - והתמונה שעולה משם מדאיגה מאוד. 

אחד החולים המאושפזים בבית החולים וולפסון התנגד נחרצות לחיסון לפני שהגיע לטיפול בבית החולים. כעת הוא מודה: "אני מתחרט שלא התחסנתי, מבחינתי זה אות קלון. זה לא דבר טוב שעשיתי להתנגד לחיסונים - זה גנאי בשבילי".

מחלקת קורונה (צילום: faboi / Shutterstock.com)
"עכשיו אנחנו מבינים שזו הייתה טעות לא להתחסן" | צילום: faboi / Shutterstock.com

אמו של ישראל מאושפזת במצב קשה ביחידה לטיפול נמרץ קורונה בהדסה. היום הוא הגיע לבקר אותה ואמר: "אמא לא רצתה להתחסן, היא אישה בריאה מאוד, ללא מחלות רקע וחשבה שאין בזה צורך. אבל בשבת האחרונה היא הרגישה לא טוב ואמרה לנו שהיא צריכה עזרה. אחרי כמה שעות היא איבדה את ההכרה והזעקנו את כוחות ההצלה. עכשיו אנחנו מבינים שזו הייתה טעות - וטוב היה אם אמא הייתה מתחסנת". 

החולים שהתחסנו בשתי מנות אבל לא במנה השלישית - והסתבכו: "הרגשתי שאני הולך למות"

במחלקות יש גם חולים במצב קשה שהתחסנו בשתי מנות, אך לא קיבלו את מנת הבוסטר וחלו בקורונה. יהודה ג'אנח, חולה קורונה שמאושפז ונזקק לתמיכה נשימתית, סיפר ל-N12: "בגלל הגיל, אני לא הספקתי לקבל את מנת החיסון השלישית. אני בן 59 ובהתחלה אמרו רק לבני 60 ומעלה. מאז שנדבקתי עברו עליי ימים קשים מאוד, הרגשתי שאני הולך למות. הבן הגדול שלי הולך להתחתן בקרוב. אני רוצה להיות בחתונה שלו". 

מחלקת קורונה בבית החולים בילינסון  (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
"אם יותר אנשים היו מתחסנים - אולי גל התחלואה הזה לא היה קורה" | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

אלכס פורמנוב, אח ראשי ביחידה לטיפול נמרץ קורונה הדסה עין-כרם, סיפר ל-N12: "הרוב זה לא מחוסנים - גילאים צעירים שלא התחסנו, זו האוכלוסייה שאנחנו מטפלים בה. כולם מתחילים להבין שאם יותר אנשים היו מתחסנים - אולי גל התחלואה הזה לא היה קורה". 

פרופ' ג'יזל זנדמן גודארד, מנהלת מחלקת קורונה א' בוולפסון, סיפר: "נמצאת אצלנו אישה צעירה אחרי לידה במצב קשה. היא בת 35, בריאה בדרך כלל - ונזקקת עכשיו לחמצן. אצל חולים לא מחוסנים אנחנו מזהים שהמחלה קשה יותר מזו של החולים המחוסנים". ד"ר איתן גייר, מתמחה במחלקה הקורונה בבית החולים וולפסון, אמר: "עכשיו אנחנו רואים הרבה יותר אנשים שבחרו שלא להאמין לממסד הרפואי. היו לי מטופלים שהצטערו, הם הבינו את הטעות שלהם - חלק לצערי המשיכו בהתעקשות שלהם וזה נגמר בכי רע".