לפני כינוס קבינט הקורונה שעשוי להחליט על הגבלות: פרויקטור הקורונה ומנכ"ל משרד הבריאות הנכנס, פרופ' נחמן אש, אמר הערב (שני) כי הם לא צפויים להציע הגבלות נוספות בשלב הזה. "ממשיכים בבלימה הרכה", אמר והוסיף: "אנחנו בוחנים תו ירוק לאירועים". הפרויקטור הודה גם בתקלה שגרמה לעיוות בנתונים: בדיקות שליליות מנתב"ג נספרו פעמיים.

"אין עדיין החלטה לגבי מנה שלישית למחוסנים שהם לא מדוכאי חיסון", אמר פרופ' אש. "אנחנו בוחנים את זה. "אנחנו בוחנים גם תו ירוק לאירועים, יש פה היבטים לוגיסטיים וכספיים. אנחנו עדיין עובדים על זה כי יש פה מורכבויות שונות. אם נראה לא ניתן לאכוף את מתווה התו הירוק המרוכך באירועים - יכול להיות שנוותר על הצעד כולו".

סיקור N12 על מצב התחלואה:

מיום שישי הבא: בידוד לנוחתים מחו"ל

בדיקות קורונה לשבים מחו"ל

מדיניות בנט להתפרצות הקורונה

הפרויקטור הודה בתקלה שעיוותה את הנתונים. "החל ממחר יהיה שינוי בבדיקות ה-PCR, מבדיקה שעשינו נמצא פער במספר הבדיקות שמבוצעות מדי יום", אמר. "הפער התחיל עם החלפת הגורם הדוגם בנתב"ג על רקע העברת הנתונים שנעשות באיגום בנתב"ג נמצא שהבדיקות השליליות נספרות פעמיים. לכן יש לנו מספר מעוות של בדיקות יתר שדווח בתקופה האחרונה. איתרנו את מקור התקלה ופעלנו כדי לתקן אותה. החל ממחר התיקון הזה הופיע".

בחברת פמי מבקשים להבהיר כי אינם קשורים לתקלה שנתגלתה בנוגע לספירה הכפולה. "פמי מבצעת את הדיגום בלבד לטיסות הנכנסות בנתב״ג ואינה קשורה לפענוח שמבוצע במעבדות או לספירת התוצאות", נמסר.

אחרי שהפרויקטור הודה בתקלה שגרמה לעיוות בנתונים - כך נראה לוח הבקרה של משרד הבריאות:

מנכ"ל משרד הבריאות המיועד התייחס לעיכובים בקבלת תוצאות הבדיקות בנתב"ג: "הסטנדרט הוא שתוצאת הבדיקה תגיע תוך 24 שעות למי שעשה את הבדיקה בנתב"ג. אנחנו יודעים שברוב המקרים זה קורה - אבל יש מקרים שלא. אנחנו לא רוצים להגיע למצב שבן אדם נשאר בבידוד לשווא כי הוא לא קיבל את התשובה. כדי לא לייצר חוסר אמון אנחנו קובעים כי אם לא נעמוד בסטנדרט הזה, הנוחתים ישוחררו מבידוד לאחר 24 שעות. יש כאן סיכון נמוך אבל אנחנו מוכנים לקחת אותו לטובת אמון הציבור".

"אנחנו מנסים לשקף את המצב בצורה הכי מציאותית: לא לייפות ולא להחמיר", הסביר פרופ' אש. "אנחנו מציגים את הנתונים כולל אפשרויות להתפתחות הלאה. תפקידנו לומר מה אנחנו חושבים שיכול לקרות ואיך צריך להתמודד עם זה. אני מבין שיש מי שרואה את התחזיות שלנו כחמורות מדי, מצד שני אני שומע מי שחושב שהצעדים של המשרד מקלים מדי. אנחנו פועלים לפי העמדות המקצועיות שלנו".

הוא הוסיף: "יחד עם משרד החינוך אנחנו עובדים על מה יקרה עם מערכת החינוך בתחילת שנת הלימודים. זה כמובן תלוי בתחלואה בספטמבר אבל נכין כמה תרחישים אפשריים. על פי הנחיית ראש הממשלה אנחנו בוחנים אם ניתן לקצר את משך הבידוד וגם כאן עדיין לא הגענו למסקנות. נכון לעכשיו אנחנו לא חושבים על הגבלות בתקופת החגים. נעשה עבודה בשבועות הקרובים כדי לראות האם נדרשים צעדים. לא בטוח שיהיו צעדים כלשהם בהתאם להחלטת הממשלה".

"לגבי האמירה שלי על החתונות בספטמבר - לא היה בכוונתי לומר אל תקבעו חתונות לספטמבר ואם כך הובן - אני מתנצל על כך", אמר הפרויקטור. "כן רציתי להדגיש שיש עלייה בתחלואה בקצב יחסית גבוה וצריך לקחת בחשבון שבעוד חודשיים תהיה עלייה במאומתים. אני מקווה מאוד שלא אבל אם תימשך התחלואה - צריך להבין שיכול להיות שיהיו מגבלות".

מוקדם יותר, בפתח ישיבת סיעת מרצ התייחס שר הבריאות, ניצן הורוביץ, לניהול העלייה בתחלואה. "האסטרטגיה שלנו היא מקסימום הגנה ומינימום פגיעה בכלכלה", אמר. "אנחנו נצטרך לחיות עם הקורונה במשך הרבה זמן. לא רוצים להגיע להשבתת לימודים, לא רוצים להגיע לסגירת מקומות עבודה".

בתוך כך, משרד הבריאות פרסם הבוקר את תמונת המצב היומית של התחלואה בישראל, וממנה עולה כי מקדם ההדבקה נמצא בירידה ועומד על 1.3. מספר החולים קשה עלה מאתמול והוא עומד כעת על 47, ו-423 מאומתים חדשים אובחנו ב-59,108 בדיקות – שיעור בדיקות חיוביות של 0.8%.