מתחמי הבדיקות שמופעלים על ידי פיקוד העורף לא נערכו לגל התחלואה הנוכחי. מעבר לתורים הארוכים שאנחנו רואים בימים האחרונים, מסתבר שמתווסף לזה מחדל נוסף. הערב (שלישי) פרסמנו לראשונה ש-4,000 דגימות של ישראלים שנדבקו בישראל לאחר שנחשפו לחולים מאומתים נזרקו לפח. 

מדובר ב-4,000 ישראלים שנחשפו לחולים מאומתים, לא כאלה שחזרו מחו"ל. הם הלכו להיבדק, עמדו זמן רב בתורים הארוכים במתחמי פיקוד העורף, המתינו שלושה-ארבעה ימים לתוצאת הבדיקה. היום הם מגלים שהבדיקה שלהם נזרקה לפח כי המבחנות היו פגות תוקף או שהדוגמים לא היו מוכשרים.

המעבדה של צה"ל
המעבדה של צה"ל

כעת מבקשים מהנבדקים להידגם שוב, אך חלקם מסרבים. משמעות הדבר היא שהם באו במגע עם אחרים, לא יודעים אם הם מאומתים ועלולים להפיץ את המחלה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר בטעות אנוש או כשל בבדיקה. מי שבדיקתו נפסלה קיבל מיד הודעה על כך והתבקש לעבור דיגום נוסף".

הדוח שחושף כמה מהמבודדים נמצאים במעקב

כמו כן, הערב פרסמנו מסמך פנימי של משרד הבריאות שמשמש הוכחה ליכולת האכיפה הדלה על המבודדים מבין הנוחתים בנתב"ג, בעוד שבממשלה כבר מדברים על חובת בידוד לכל הנוחתים.

בדיקת קורונה בנמל התעופה בן גוריון (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
צילום: פלאש 90, פלאש/90

במסמך הפנימי מופיע הנתון הזה - משטרת ישראל מצליחה לפקח רק על 35% מהמבודדים. הם מתרכזים במפוקחים מבין החוזרים מחו"ל ולא מפקחים על כלל המבודדים, אך עדיין מצליחים להגיע רק ל-35%. אם קבינט הקורונה אכן יאשר את המלצת משרד הבריאות להטיל חובת בידוד על כל מי שחזר מחו"ל, נשאלת השאלה מה התוצאה שנראה לאחר מכן.