חוזרים לאירופה: ישראל והאיחוד האירופי הגיעו להסכמה על הכרה הדדית בתעודות מתחסנים. המשמעות: אזרחים ישראלים בעלי תעודת מתחסן יזכו באופן אוטומטי לתעודת מתחסן של מדינות האיחוד האירופי, כך נמסר היום (רביעי) מטעם משרד הבריאות, החוץ ושגרירות ישראל לאיחוד האירופי בבריסל.

התהליך הסופי יושלם בתחילת חודש אוקטובר, ועל בסיס הכרה הדדית בין שני הצדדים יזכו ישראלים מחזיקי תעודת מתחסן ישראלית לקבל את התו הירוק האירופאי. תו זה מקנה כניסה למסעדות, מרכזי תרבות, מוסדות ציבוריים ועוד. הדברים מותנים בעמידה בהגבלות ונהלי הקורונה בכל מדינה ומדינה.

ההחלטה צפויה להקל על המוני תיירים ואנשי עסקים ישראלים המבקרים במדינות האיחוד האירופי, ותאפשר את הכנת הקרקע לפתיחה מחודשת של ענף התיירות הישראלי שמצפה לקלוט תיירים אירופאים רבים. לצד מדינות האיחוד האירופאי, ההסכם מאפשר גם גישה למחוסנים ישראלים במדינות נוספות המחוברות למערכת האיחוד האירופאי, כמו טורקיה ומרוקו וכן מדינות נוספות.

הקולוסיאום ברומא, איטליה (צילום: By prochasson frederic, shutterstock)
הקולוסיאום ברומא, איטליה | צילום: By prochasson frederic, shutterstock

שר החוץ יאיר לפיד בירך על ההחלטה ואמר: "היכולת לנסוע ולבקר בעולם מהווה בסיס להבטחת קשרים בין עמים ומדינות. הכרה הדדית בתעודות המתחסן בין ישראל והאיחוד האירופי היא צעד חשוב בהכנת הקרקע לקראת חזרה לשגרה בכל הקשור לקשרי התעופה והתיירות בין ישראל והאיחוד. אני מברך את הצוותים במטה משרד החוץ, הבריאות ואת שגרירות ישראל לאיחוד האירופי בבריסל על ההישג החשוב".

שר הבריאות ניצן הורביץ אמר: ״זה צעד גדול במאמץ שלנו להקל על הציבור לאפשר שיגרת חיים לצד הקורונה. אירופה מכירה בתעודת חיסון ישראלית, ואנחנו מכירים בתעודת חיסון ממדינות אירופה. זה יאפשר הקלה משמעותית בתעופה, בתיירות וביחסים הכלכליים. כך אנחנו פועלים בכל תחומי החיים - מאבק נחרץ במגפה ומאמץ גדול לחיסונים, תוך כדי שמירה על המשק פתוח, על התרבות, הלימודים ומקומות העבודה. תודה למקצועני משרד הבריאות ומשרד החוץ על המהלך״.

הבוקר עדכן משרד הבריאות על ירידה משמעותית במספר החולים קשה ובמספר המונשמים, לצד עלייה נוספת במקדם ההדבקה. מצבם של 650 חולים מוגדר קשה ו-172 מונשמים. ביממה החולפת אובחנו 9,539 חולי קורונה ביותר מ-165 אלף בדיקות. 7,444 נפטרים במצטבר מפרוץ המגפה. עד היום התחסנו יותר מ-2.9 מיליון בני אדם במנה השלישית, כשמספר המתחסנים במנה שניה עבר את רף ה-5.5 מיליון.