ההגבלות בנתב"ג: בדיונים הפנימיים שמקיימים במשרד הבריאות, על רקע המשך התפשטות זן דלתא ותחילת מבצע החיסונים למנה השלישית, מעלים בכירי המשרד את הצורך להטיל הגבלות נוספות על השבים מחו"ל, כמו גם לחייב בבידוד את כלל החוזרים ארצה - כדי למנוע ככל שניתן את העלייה בתחלואה, בהמשך לפרסום שלנו אמש (חמישי) ב"מהדורה המרכזית".

בתוך כך, עולה האפשרות להרחיב את רשימת המדינות בסיכון ולהכניס לבידוד את כל מי ששב מהן. על פי הצעה זו, גם מחוסנים ומחלימים יצטרכו להיכנס לבידוד, במשרד הבריאות מעדיפים בידוד מלא של שבוע. לצד זאת, במשרד הבריאות צפויים לדרוש לחייב בבידוד של 24 שעות גם את השבים ארצה מהמדינות הירוקות, לפחות המעטות שנותרו. עוד בוחנים את האפשרות לצמצם את רשימת המדינות האסורות למינימום. קבינט הקורונה צפוי להכריע בנושא בישיבה הקרובה.

נמל תעופה בן גוריון (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
בדיקות קורונה בנתב"ג. תמונת ארכיון | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

החל מחצות הצטרפו קפריסין, בריטניה, טורקיה וגיאורגיה לרשימת המדינות שמוגדרות כיעד בסיכון מירבי - והטיסה אליהן תהיה אסורה, פרט למי שיעבור ועדת חריגים, וכרוכה בקנס של 5,000 שקלים. אתמול פרסמנו כי בכירי משרד הבריאות ממליצים לממשלה לתת לציבור זמן היערכות מינימלי עד לכניסתו לתוקף של האיסור לטוס למדינות יוון, בולגריה, צרפת איטליה איחוד האמירויות. מבחינת אותם בכירים, זמן ההיערכות יהיה אפילו פחות משבוע – מהרגע שההחלטה תתקבל ועד שאיסור הנסיעה ייכנס לתוקף.

בישיבות פנימיות בימים האחרונים בכירי המשרד מבהירים שקצב עליית התחלואה בכל העולם הוא מהיר ודרמטי. לטענתם, אין טעם לעדכן בכל שבוע את רשימת המדינות האדומות ולבלבל את הציבור -  ובמקום זאת עדיף לקבוע כלל אחיד.

בדומה להמלצה להכניס את ליוון, בולגריה ואיחוד האמירויות לרשימת המדינות האדומות, גם ההמלצה הזאת עדיין צריכה לעבור לאישור השרים. עד עכשיו השרים לא נענו להפצרות של בכירי משרד הבריאות, אך הם מצידם ממשיכים לדחוף כרגע לכיוון של החמרה נוספת בנתב"ג.