בנט נגד אנשי משרד הבריאות: בדיון מקצועי על הקורונה שהתקיים אמש (שבת), גינה בנט בחריפות את העמדה של משרד הבריאות שלפיה יש לשנות גישה כדי להתמודד עם מגפת הקורונה. "אין קשר בין הגבלת משחק כדורסל או הופעה של זמר, כאשר הצופים מחוסנים לבין התחלואה אצל הבלתי מחוסנים", הוא הדגיש.

"אני פועל לפי עובדות ונתונים. ההגבלות הגורפות שהצעתם כמעט ולא יצמצמו תחלואה שממילא נמצאת בקבוצות לא מחוסנות, ורק יובילו לנזקים כלכליים, פגיעה בפרנסה - ללא תועלת", אמר בנט. "אנחנו דבקים בקו שלנו: ישראל פתוחה, המשך התחסנות, הידוק התו הירוק ומסה של בדיקות".

גורם בכיר בממשלה ששוחח שלשום עם N12 מתח ביקורת נגד ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי פרייס: "התנהלותה של שרון אלרעי פרייס חצתה כל גבול. היא נהנית מתשומת הלב של התקשורת ומפזרת פחד ותבהלה באולפנים. קורה לה מה שקרה לאחרים במשרד הבריאות - התמכרות לנבואות זעם וחוסר שליטה בנתונים". אותו בכיר המשיך והטיח ביקורת חריפה בד"ר אלרעי-פרייס: "שרים בקבינט לא מתייחסים אליה כגורם מוסמך. יש כאן אג'נדה. היא, אלרעי פרייס, לא מקצועית".

ישיבת ממשלה בראשות נפתלי בנט (צילום: אמיל סלמן)
המומחים יצאו נגד מדיניות הממשלה | צילום: אמיל סלמן

שר נוסף בקבינט המשיך ויצא נגד העמדה של משרד הבריאות: "התחושה שעולה מהדרישה התקשורתית של משרד הבריאות להגבלת התקהלות היא דרישה של כסת"ח. אין קשר בין הבעיה לפתרון. הבעיה היא האנשים הלא מחוסנים. הפתרון הוא לא להגביל את המחוסנים. זה גם פוגע במוטיבציה לתו הירוק. לא מבינים אותם. התנהלות מוזרה. אין גם שיח בין המשרדים על הגבלת התקהלות. הם אפילו לא דרשו הצבעה על זה בקבינט. מתדרכים נגד הממשלה אבל בפועל לא מציגים שום הסבר לוגי".

בחמישי טענו גורמים בכירים במשרד הבריאות שההחלטה שלא להטיל מגבלת התקהלות היא "טירוף", ושהשרים נמנעים מקבלת החלטות קשות. גם קבינט המומחים המייעץ לפרויקטור הקורונה ולממשלה התריע כי "המשך ניהול המאבק לפי מספר החולים שמצבם קשה - מסוכן. הבוסטר עוזר, אבל יש להטיל מגבלות על התקהלויות".

הקורונה בישראל (צילום: מירים אליסטר, פלאש/90 )
ממשיכים להתנהל ללא הגבלות. תמונת ארכיון | צילום: מירים אליסטר, פלאש/90

בדיון קבינט המומחים הלאומי לקורונה שהתכנס ביום רביעי קבעו המומחים שהשתתפו בדיון המקצועי כי "היקף התחלואה המתמשך בחודש האחרון גובה מחיר כבד בנפש" וציינו כי "למרות התקווה לירידה בתחלואה בזכות מבצע החיסונים, לא ניתן ולא סביר להמשיך במסלול הקיים, ומתחייב שינוי מדיניות לתקופת הביניים עד אשר תוכח ירידה משמעותית ומתמדת בתחלואה הקשה". בדיון השתתפו, בין היתר, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' אש, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, פרויקטור הקורונה פרופ' סלמן זרקא ופרופ' רן בליצר.

המסמך המלא - דיון קבינט המומחים הלאומי, 22.9.21 

בדיון התריעו המומחים שסדרה ארוכה של כלים קריטיים לבלימה של המגפה עליהן הכריזה הממשלה אינם ישימים עוד, וכי מערכי הבלימה לא עומדים במשימה: "במקור הציג קבינט המומחים מספר אסטרטגיות אפשריות (מיגור, בלימה, ספיגה), והמליץ לדבוק באחת מהן (בלימה)", ציינו המומחים. "הממשלה בחרה באפשרות ביניים – מדיניות 'ספיגה' לפרק זמן לא מוגבל כמעט ללא מאמץ מרכזי לבלימה והקטנת ההדבקות, ובמקרה של הגעה לרף חולים קשים, חזרה למאמצי בלימה".

מהנתונים שפרסם משרד הבריאות הערב, עולה כי מספר חולי הקורונה המונשמים עלה במהלך סוף השבוע ל-221. עם זאת, נרשמה ירידה קלה בכמות החולים הקשים שמספרם כעת הוא 694. מתוך הבדיקות שנערכו אתמול, התגלו 4,932 חולים חדשים - שהם 4.3% מסך הבדיקות.