"שאלת מיליון הדולר: למה דווקא עכשיו": שורה של נגיפים שמתפרצים בעיקר בחורף הובילו השנה לאשפוזים רבים דווקא בחודשי הקיץ. בבתי החולים מדווחים על תפוסה של יותר ממאה אחוזים במחלקות הילדים בגלל הווירוסים השונים, בעוד שבשלב זה מספר המאושפזים בשל הידבקות בקורונה נמוך מאוד. מדוח של משרד הבריאות עולה כי החולים שאושפזו בשבועות האחרונים נדבקו בנגיפים RSV, אדנו, רינו, HMPV או פאראינפלואנזה.

בית החולים איכילוב

באיכילוב מאושפזים לפי שעה חמישה חולי קורונה בלבד, אולם במחלקת הילדים מאושפזים עשרות צעירים שסובלים מווירוסים אחרים. "המחלקה פשוט מלאה עד אפס מקום ונראית כמו מחלקת ילדים בחודש ינואר", אמרה פרופ' גליה גריסרו, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בילדים. "הטבע השתגע – כל הנגיפים של החורף והתחלואה הנשימתית התעוררו עכשיו באמצע הקיץ. שאלת מיליון הדולר היא למה זה קורה דווקא עכשיו?"

רק בשבוע שעבר אותרו בישראל 222 חולים חיוביים לנגיף ה-RSV. באיכילוב סבורים כי יש קשר ישיר לבידוד החברתי ולסגרים שאירעו עם התפרצות מגפת הקורונה. "במערכת החינוך, שהייתה סגורה וכעת התירה להסיר מסכות, יש קפיצה גדולה בתחלואה", אמרה פרופ' גריסרו. בהמשך היא הדגישה שגם ברחבי העולם מזהים תופעות דומות.

בית החולים אסף הרופא

גם באסף הרופא מאושפזים מאושפזים עשרות צעירים במחלקות הילדים לאחר שנדבקו בווירוסים שונים. פרופ' מירי וינברגר, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים טענה כי "הווירוסים פשוט משתוללים". באסף הרופא נרשמו 130% אחוזי תפוסה בעקבות וירוסים שאינם קורונה. "כל התחלואה שמתפרסת בדרך כלל על כל חודשי החורף - הגיעה עכשיו בבת אחת", הדגישה פרופ' וינברגר.

מחלקת קורונה ילדים (צילום: המרכז הרפואי קפלן)
מחלקת קורונה לילדים | צילום: המרכז הרפואי קפלן

באסף הרופא טוענים כי מדובר בתחלואה נרחבת ומטרידה: "חלקם גם מגיעים למצב קשה ולטיפול נמרץ. היום אנחנו רואים יותר מאושפזים מווירוסים מאשר מקורונה, אבל בעוד שבועיים-שלושה המצב יכול להתהפך. מרגע שכולם הורידו את המסכות והחלו התקהלויות המוניות, הבאנו את התחלואה של החורף לקיץ".

בתי החולים ברזילי וסורוקה

בבית החולים ברזילי שבאשקלון מאושפזת ילדה כבת שנה כשהיא במצב קשה בעקבות הידבקות בנגיף ה-RSV. במחלקת הילדים בבית החולים סורוקה אושפזה ילדה בת שנה וחצי בעקבות וירוס נשימתי. בסורוקה מדווחים כי התפוסה עומדת על יותר מ-130% במחלקות הילדים, זאת בשעה שאין כלל ילדים שמאושפזים בעקבות הידבקות בקורונה.

בתוך כך, הוועדה המייעצת למחלות זיהומיות ולחיסונים המליצה על הקדמת החיסון לנגיף ה-RSV בילדים בשל עליי דרמטית בתחלואה. למרות ההמלצות, עדיין לא נמצא סעיף תקציבי שיאפשר זאת ומבצע החיסונים לא החל. "צריך לחסן נגד נגיף ה-RSV בהקדם", הדגיש פרופ' דוד גרינברג, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים "סורוקה".

"צריך לחסן נגד נגיף ה-RSV בהקדם", "לא ניתן לעמוד מהצד מול תחלואה של חורף"

דעות המומחים בעניין חיסון ה-RSV

עוד הוא הוסיף: "כשהקורונה ירדה הוירוסים האלו הופיעו. מתקיימת מעין תחרות בין הוירוסים על בני האדם וברגע שהייתה תחלואה בקורונה, וירוסים אחרים הרימו את ראשם". גם פרופ' שמואל רשפון, יו"ר הועדה המייעצת למחלות זיהומיות, התייחס לנושא במהלך הדיון ואמר כי "לא ניתן לעמוד מהצד מול תחלואה של חורף". בעקבות העלייה במחלות זיהומיות אצל ילדים, ח"כ קטי שטרית (הליכוד) ביקשה לקיים דיון דחוף במליאה אלא שנשיאות הכנסת דחתה את הצעתה.